EU neplánuje prodloužit dohodu s Ruskem o tranzitu plynu přes Ukrajinu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Evropská unie se nechystá prodloužit dohodu, kterou uzavřela s Ruskem ohledně tranzitu plynu přes Ukrajinu. Podle unijních představitelů i ty země, které jsou na ruském plynu nejvíce závislé, budou schopné svou poptávku nasytit z alternativních zdrojů. Dohoda o využívání ukrajinského tranzitního plynovodu vyprší na konci letošního roku. Nicméně i zde existuje možná klička.
Podle anonymních zdrojů, které cituje agentura Bloomberg, Evropská komise vypracovala analýzu potenciálních scénářů, které v důsledku ukončení tranzitu nastanou. Do modelu byly zahrnuty i alternativní zásobovací trasy, kudy rovněž proudí ruský plyn, jako je například černomořský TurkStream, který ústí v evropské části Turecka. Z analýzy vyplývá, že se Unie bez plynu z ukrajinských plynovodů obejde.
Situaci hodlá komise se zástupci jednotlivých členských států prodiskutovat v průběhu února, poté plán 4. března formálně představí unijním ministrům energetiky a průmyslu na schůzce v Bruselu.
Podle zdrojů Bloombergu budou mít v případě potřeby jednotlivé členské státy stále otevřenou možnost plyn z ukrajinských plynovodů přijímat. Jednou z možných metod, jak tak přes konec unijní dohody s Ruskem činit, je plyn pořizovat od ukrajinského přepravce, který jej od ruského dodavatele nakoupí na rusko-ukrajinské hranici. Je pravděpodobné, že k takovému postupu se příští rok uchýlí i Česká republika, která stále patří mezi trojici členských zemí nejvíce závislých na dodávkách ruského plynu.