Nejen hudbou živa je Ostrava
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Hlavními taháky letošního festivalu Colours of Ostrava (od 17. do 20. července) jsou americký multiinstrumentalista Lenny Kravitz, britský producent James Blake, jamajská ikona Sean Paul nebo zpěvák Sam Smith. Festival pořádaný od roku 2002 si kromě kvalitního hudebního programu zakládá také na místě konání. Areál památkově chráněných bývalých hutí, dolů a železáren v Dolních Vítkovicích nabízí těžkou, industriální krásu v kontrastu s vynikajícími hudebníky.
Nejočekávanější hvězdou letošního festivalu je bezesporu Lenny Kravitz (19. 7. od 22.45), jenž v Evropě nevystupuje často. Multiinstrumentalista, hudební producent, zpěvák a občasný herec řazený do žánru hard rocku, funk rocku, soulu a psychedelic rocku byl označován za nového Jimiho Hendrixe či Prince. „Možná ho to i těšilo. Svých idolů a vzorů se nikdy nezříkal, ale svou cestu si prošlapal sám. V jeho hudbě najdeme to nejlepší z klasických žánrů, především černé hudby, ale zní proklatě aktuálně,“ podotýkají festivaloví dramaturgové. Držitel čtyř cen Grammy za rockový vokální výkon, jenž od svých tří let „mlátil“ do bicích a doma se potkával s Milesem Davisem, Ellou Fitzgeraldovou nebo Countem Basiem, do Ostravy přiváží i své zbrusu nové album Blue Electric Light.
Ve stínu tavicích pecí si budeme moci užít i tajemné syntezátory, glitchové beaty a emocionálně hluboké texty Jamese Blakea (20. 7. od 22.00). Tento britský producent, muzikant a zpěvák, který spolupracoval s Kendrickem Lamarem, Beyoncé, Frankem Oceanem či Travisem Scottem, je po právu řazen mezi špičku současné elektronické hudby. „Navzdory své hvězdné kariéře stojí spíš v pozadí mainstreamu, ačkoli se jeho hudba dostává mnohem hlouběji do duše,“ všímají si dramaturgové.
Se sloganem „Dvě dekády hitů v šedesáti minutách“ přijíždí do Ostravy rodák z jamajského Kingstonu Sean Paul (20. 7. od 17.00). Raper a zpěvák určující současnou dancehallovou hudbu a reggae mísí nakažlivé rytmy s chytlavými melodiemi. „V pulzujících a energií nabitých vystoupeních překračuje generační hranice, což ho činí nadčasovou ikonou hudebního průmyslu a také jedním z nejvlivnějších jamajských exportních hudebníků od doby Boba Marleyho,“ uvádí festival.
Před spalujícím sluncem a ohlušující muzikou se lze ukrýt do improvizovaných kinosálů. Přehlídka Colours of Ostrava navazuje na karlovarský filmový festival trojicí snímků, které osobně uvede umělecký ředitel KVIFF Karel Och. Dá se předpokládat, že největší zájem vzbudí dokument Moonage Daydream (2022) o Davidu Bowiem. Režisér Brett Morgen se dva roky probíral rozsáhlým archivem audiovizuálních záznamů, rok vymýšlel koncepci a pět let stříhal a ladil zvukový design. Výsledkem je unikátní kinematografické dílo, které nejdřív ohromilo festival v Cannes a poté Karlovy Vary. „Testament Davida Bowieho je stejně neuchopitelný a uhrančivý jako umělec sám,“ podotýká Karel Och.
Karlovarským hitem byl tento rok hudební dokument tata_bojs.doc (2024) o legendární pražské kapele. Marek Najbrt se rozhodl jít cestou netradičního dokumentu, který je plný hravých koláží a futuristických hraných scének s herci z divadla Vosto5. Kromě toho dojde i na hromadu archivních záběrů z koncertů.
Posledním filmovým kouskem je Rjúiči Sakamoto: Opus (2023), jenž je popisován jako „labutí píseň milovaného mistra, krystalicky čisté setkání s géniem“. Japonský dokument sleduje hudebního skladatele a držitele Oscara za velkofilm Poslední císař, který v roce 2022 natočil svůj poslední koncertní film. Rok poté dvorní skladatel Bernarda Bertolucciho umírá na rakovinu. Vystupuje tam pouze on a jeho klavír.