„Německo není přátelská země.“ Řím se rozzuřil na Berlín, který financuje pomoc ilegálním migrantům
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Italského ministra obrany Guida Crosetta značně rozzlobilo Německo, které se rozhodlo pokračovat ve financování nevládních organizací, které usnadňují ilegální migraci do Itálie. "Je to závažné, že Berlín platí nevládní organizace, Německo není přátelská země," naznačil Grosetto v rozhovoru pro deník La Stampa. Itálie se přitom nachází v kritické situaci pod náporem mnoha desítek tisíc ilegálních migrantů, kteří se nyní dostávají do země.
Berlín má podle ministra k problému "ideologický přístup". Definoval tento postoj Berlína jako "velmi závažný," když přitom "neví, že tímto krokem vytváří obtíže pro zemi, která by teoreticky měla být jeho přítelem." Grosetto přitom poukázal na Paříž, která blokuje hranice s Itálií kvůli těmto migrantům a nikdo jí nic neříká. "Evropa často chybuje ve své strategii,“ řekl ministr.
Guido #Crosetto rompe con la #Germania: “#Ong? Non è un Paese amico”#migranti #24settembre #iltempoquotidiano https://t.co/vku6BostTe pic.twitter.com/w4qWi9F36Q
— IL TEMPO (@tempoweb) September 24, 2023
Berlín například jedné z nevládních organizací, které umožňují ilegální migraci do Itálie, poskytl 790.000 eur (přes 19 milionů korun). Německé ministerstvo zahraničí reagovalo na Grosetta a uvedlo, že na příspěvku nevidí nic špatného vzhledem k tomu, že záchrana lidí v nesnázích je právní a humanitární povinností. Postup Německa rozlítil Itálii tak, že se do Berlína kvůli tomu chystá ministr zahraničí Antonio Tajani, aby si s Němci situaci vyjasnil.
Rom zeigt sich empört über deutsche Finanzhilfe für zivile Seenotretter: Der italienische Verteidigungsminister Guido Crosetto hat in einem Interview scharfe Kritik an der Bundesregierung geäußert. https://t.co/PH8hKMtzlM
— DER SPIEGEL (@derspiegel) September 24, 2023
Vláda pravicové italské premiérky Giorgii Meloniové už dříve působení nevládních organizací na moři silně kritizovala a pokusila se ho omezit.
Na konci tohoto týdne italská média informovala o tom, že Německo se rozhodlo poslat peníze na několik projektů nevládních organizací v Itálii, které se týkají pomoci migrantům přímo na pevnině i na moři. "Dostali jsme několik žádostí o financování. Vyhodnocení bylo dokončeno ve dvou případech," řekl mluvčí německého ministerstva zahraničí agentuře Reuters.
Podle agentury ANSA německá organizace SOS Humanity, která provozuje lodě na záchranu migrantů ve Středozemním moři, oznámila, že od spolkové vlády dostane dotaci na své aktivity ve výši 790.000 eur.
Italská vláda tak dala v reakci na informace médií najevo svou nelibost. Kabinet premiérky Meloniové uvedl, že bude požadovat vysvětlení.
Politickým silám, které tvoří vládu pravicové premiérky Meloniové, se působení nevládních organizací ve Středozemním moři dlouhodobě nelíbí. Vláda na začátku roku schválila nová pravidla, která aktivitu organizací výrazně omezila. Nařizují například lodím vrátit se do přístavu po každé tzv. záchraně migrantů, a zakázala jim tak zachraňovat lidi z vícero plavidel za sebou. Organizace navíc poukazují na to, že od úřadů dostávají přidělené přístavy k vylodění migrantů, které jsou velmi daleko od míst jejich nasazení. Ani tato nová opatření však nevedla k omezení migrace. Počet migrantů, kteří připluli do Itálie, se meziročně prakticky zdvojnásobil na 130.000 lidí. Většinou jim pomáhají lodě a jiné prostředky italské pobřežní stráže a námořnictva.