Kreml varuje: Britské základny na Ukrajině jsou „znepokojivým“ krokem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Rusko v pátek oznámilo, že umístění britských vojenských prostředků na Ukrajině v rámci nové 100leté dohody o partnerství mezi Kyjevem a Londýnem bude pro Moskvu velmi znepokojující, uvádí Reuters.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval na otázky týkající se možnosti zřízení britských vojenských základen na Ukrajině v rámci nové 100leté dohody o partnerství mezi Kyjevem a Londýnem. Dohoda, kterou ve čtvrtek oznámili ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a britský premiér Keir Starmer, zahrnuje širší vojenskou spolupráci mezi oběma zeměmi. Peskov varoval, že taková spolupráce by byla pro Rusko znepokojivá, zejména vzhledem k tomu, že Británie je členem NATO.
„Vzhledem k tomu, že Británie je zemí NATO, je přítomnost její vojenské infrastruktury blízko našich hranic jistě znepokojivým faktorem. V každém případě bude nutné pečlivě sledovat a analyzovat, co se v rámci této dohody bude dít dál,“ uvedl Peskov v pátek.
We will continue to support Ukraine for as long as it takes. pic.twitter.com/ejJVlFIo4X
— Keir Starmer (@Keir_Starmer) January 17, 2025
Možné budování vojenských základen na Ukrajině zmiňuje právě "stoletá smlouva". Její veřejnou část zveřejnila britská vláda na svém webu. "Účastníci (dohody) prozkoumají možnosti rozmístění a údržby obranné infrastruktury na Ukrajině, včetně vojenských základen, logistických skladů, rezervních skladů vojenského materiálu a válečných rezerv. Tato zařízení by mohla být využita k posílení jejich vlastních obranných schopností v případě významné vojenské hrozby," zní 5. odstavec 1. pilíře "100letého prohlášení o partnerství Spojeného království a Ukrajiny."
Dohoda mezi Ukrajinou a Británií se zaměřuje nejen na vojenskou podporu, ale také na dlouhodobé strategické partnerství mezi oběma státy. Během čtvrtečního jednání v Kyjevě Zelenskyj uvedl, že jedním z bodů jednání byla možnost rozmístění mírových jednotek. „Pokud válka skončí, budeme usilovat o umístění západních mírových sil na Ukrajině,“ uvedl Zelenskyj.
Keir Starmer v rozhovoru pro Sky News potvrdil, že Británie bude pokračovat v plné podpoře Ukrajiny. „Diskutoval jsem o této možnosti s prezidentem Zelenským a dalšími spojenci. Británie se rozhodně zhostí své role,“ prohlásil britský premiér.
Peskov se rovněž vyjádřil k otázce britské spolupráce s Ukrajinou v Azovském moři, které označil za „vnitřní moře Ruska“. Tento názor vyvolává obavy v kontextu probíhajícího konfliktu, protože Azovské moře sousedí s jižním Ruskem, částmi Ukrajiny, které Rusko zabralo, a také s Krymem, který Moskva anektovala v roce 2014. Rusko opakovaně deklarovalo svůj nárok na kontrolu nad touto oblastí, a jakýkoli zásah západních mocností je vnímán jako zásah do ruských „vnitřních záležitostí“.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.