Trojice třináctiletých mladíků v Číně ubila a znetvořila spolužáka. Ozývají se hlasy po trestu smrti
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Čínské úřady se rozhodly postavit před soud tři chlapce, kteří dlouhodobě šikanovali a následně zavraždili svého třináctiletého spolužáka. Všichni v té době byli mladší než 14 let, což je věková hranice trestní odpovědnosti. Čína v roce 2021 tuto hranici snížila na 12 let pro "speciální případy" - například ty, které zahrnují smrt způsobenou "extrémně krutým způsobem," informoval zpravodajský server The Guardian či CNN.
Podrobnosti případu, který se odehrál v provincii Che-pej, čínskou veřejnost šokovaly. Podle dostupných informací chlapci svého spolužáka dlouhodobě šikanovali, a poté ho zavraždili a jeho tělo zakopali v opuštěném skleníku. Chlapcův otec na sociálních sítích zveřejnil výzvu, aby vrazi jeho syna "zaplatili vlastními životy". Zároveň uvedl, že jeho syn byl umlácen k smrti a jeho tělo bylo k nepoznání.
Podle čínského práva je vražda trestána vězením nebo smrtí, osoby mladší 18 let ale nemohou dostat nejvyšší trest navzdory sníženému věku trestní odpovědnosti.
Mladíkům u soudu může významě přitížit, že se na svůj čin připravovali. Podle kamerových záznamů hrob pro spolužáka hloubili ve skleníku již den před vraždou. Po vraždě ho v připraveném místě zasypali.
Případ v provincii Che-pej zahrnoval takzvané "opuštěné děti", jejichž rodiče odjíždějí do měst za prací a potomky nechávají na venkově v péči prarodičů. Údaje ze sčítání obyvatel v roce 2020 ukazují, že je v Číně téměř 67 milionů těchto dětí. Podle odborníků jim hrozí vyšší riziko psychických problémů, zločinného chování či šikany.
čtk,