Orbánovy překvapivé mise pokračují. Přiletěl do Číny za Si Ťin-pchingem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Maďarský premiér Viktor Orbán je na návštěvě Číny, oznámil dnes ráno na sociální síti X. Čínská státní média později informovala, že Orbán jednal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a že tématem rozhovorů bylo urovnání konfliktu na Ukrajině. Orbán minulý týden navštívil Kyjev, kde jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, a později přijel do Moskvy, kde o konfliktu na Ukrajině jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Maďarsko od července předsedá Radě Evropské unie, která se ale od Orbánovy cesty do Moskvy distancovala.
"Mírová mise ministerského předseda Viktora Orbána pokračuje," uvedl k návštěvě Číny Orbánův mluvčí Bertalan Havasi. Za mírovou misi Orbán podle agentury Reuters označil své cesty na Ukrajinu a do Ruska z minulého týdne.
"Čína je klíčovou mocností při vytváření podmínek pro mír v rusko-ukrajinské válce," napsal Orbán na síti X a dodal, že právě to byl důvod, proč se setkal s čínským prezidentem jen dva měsíce poté, co Si Ťin-pching navštívil Budapešť.
Čínská státní média podrobnosti z jednání mezi Orbánem a čínským prezidentem nezveřejnila. Čínské ministerstvo zahraničí před schůzkou uvedlo, že politici budou jednat o "záležitostech vzájemného zájmu".
"Velmi oceňujeme vaši mírovou iniciativu týkající se konfliktu v sousedství Maďarska," citovala Orbánovo prohlášení během setkání s čínským prezidentem maďarská státní tisková agentura MTI. "Pro Maďary je velmi důležité, že Čína usiluje o mír ve světě," dodal Orbán.
Maďarsko od 1. července předsedá Radě EU. V souvislosti s tím šéf unijní diplomacie Josep Borrell či někteří lídři unijních zemí uvedli, že pro jednání s Putinem neměl Orbán žádný společný unijní mandát.
Maďarsko udržuje s Čínou dobré vztahy a čínský prezident letos v květnu navštívil Budapešť. Politici jednali o prohloubení ekonomických, obchodních, investičních a finančních vztahů mezi oběma zeměmi.
Čína udržuje úzké vztahy s Ruskem i po zahájení invaze ruských vojsk na Ukrajinu z února 2022. Čína navíc čelí kritice některých západních států, že umožňuje dodávky některého zboží a součástek, které jsou klíčové pro ruský vojenský průmysl. Čína se nezúčastnila červnového mírového summitu ve Švýcarsku, na který nebyla pozvaná Moskva.