Češi v Británii vykořisťovali své krajany. Udělali z nich novodobé otroky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Případ takzvaného moderního otrokářství, z kterého policie už dříve obvinila dva muže a dvě ženy, míří k soudu. Státní zástupce podal na čtveřici obžalobu, sdělil dnes mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Organizovaná skupina Čechů podle kriminalistů lákala sociálně slabé lidi z Karlovarského kraje do Velké Británie, kde je nutila pracovat a nedávala jim téměř žádné peníze.
Skupina působila podle vyšetřovatelů v letech 2016 až 2019. Do Velké Británie dopravila nejméně sedm lidí, kterým sebrala doklady i telefony. Pod pohrůžkou násilí nebo za použití násilí je nutila pracovat v restauracích nadnárodního řetězce rychlého občerstvení, a to až šest dní v týdnu ve dvanáctihodinových směnách. Pachatelé se takto obohatili o zhruba tři miliony korun, uvedl Ibehej.
Státní zástupce podal obžalobu na 4 osoby pro zvlášť závažný zločin obchodování s lidmi. Případem organizované skupiny, která nabízela osobám ze sociálně slabého prostředí „dobře placenou práci“ ve Velké Británii, se zabývali kriminalisté NCOZ. https://t.co/o2wHRRHACd#policiepp
— Policie ČR (@PolicieCZ) March 13, 2023
Obžalovaným hrozí za obchodování s lidmi osm až 15 let vězení. Případ s krycím názvem Kotrba dozoruje Krajské státní zastupitelství v Plzni. Česká policejní centrála kauzu vyšetřovala ve společném týmu s londýnskou Metropolitní policií a s policií v Cambridgeshire. Části skupiny totiž působily v Londýně, Cambridgi a Bedfordu. Na případu se podílel i Europol a Eurojust.
Ibehej doplnil, že v dalším trestním řízení obvinila britská policie z moderního otroctví šest Čechů z toho, že nutili nejméně 20 svých krajanů pracovat v pekárně a v restauraci řetězce rychlého občerstvení. Těmito případy se budou zabývat soudy ve Velké Británii, pachatelům tam hrozí až doživotní trest.