Izraelský ministr obrany Bidenovu poradci: Zničení Hamásu nám potrvá řadu měsíců
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Porazit radikální palestinské hnutí Hamás v Pásmu Gazy potrvá izraelské armádě nejméně několik měsíců, ale podaří se to, řekl dnes izraelský ministr obrany Joav Galant bezpečnostnímu poradci Bílého domu Jakeovi Sullivanovi, který je na dvoudenní návštěvě Izraele. Premiér Benjamin Netanjahu Sullivanovi sdělil, že Izrael povede svou válku proti Hamásu "až do úplného vítězství", zatímco Sullivan hovořil o potřebě přechodu k cílenějším vojenským operacím. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení kanceláří ministra obrany, premiéra i Bílého domu. Cestou do Izraele Sullivan ve středu nečekaně navštívil také Saúdskou Arábii.
Galant na setkání zdůraznil, že Hamás v Pásmu Gazy přes deset let budoval svou "infrastrukturu pod zemí i nad zemí" a že zničit skupinu, jejíž hlavní náplní je boj proti Izraeli a kterou EU i USA pokládají za teroristickou organizaci, "si vyžádá hodně času - bude to trvat déle než několik měsíců". Hamás převzal kontrolu nad Pásmem Gazy v roce 2007, kdy porazil po měsících bojů umírněnější stranu Fatah Mahmuda Abbáse. "Zvítězíme a zničíme je," dodal izraelský ministr obrany.
Galant a Sullivan jednali o vývoji operace izraelské armády v Pásmu Gazy v odvetě za útoky Hamásu na Izrael ze 7. října a také o napětí na hranici mezi Izraelem a Libanonem. V této souvislosti zmínili potřebu návratu Izraelců do jejich domovů v pohraničních obcích, které ostřeluje libanonské šíitské hnutí Hizballáh a odkud byly evakuovány desetitisíce lidí. Tématem schůzky byly podle zápisu také regionální hrozby, které představuje Írán a jeho podpora zástupných hnutí či ozbrojenců v Libanonu, Jemenu, Iráku a Sýrii.
Sullivan se dnes v Tel Avivu setkal také s premiérem Benjaminem Netanjahuem a s některými dalšími členy jeho válečného kabinetu. Také s premiérem hovořil o hrozbách, jimž Izrael čelí na severu země ze strany Hizballáhu a na jihu ze strany jemenských Húsíů, dále o zajištění návratu rukojmích, které Hamás dosud zadržuje v Pásmu Gazy, a také o pokračování humanitární pomoci pro strádající civilní obyvatelstvo v Gaze.
"Našim americkým přátelům jsem řekl - naši hrdinští vojáci nepadli nadarmo. Z hluboké bolesti nad jejich smrtí jsme více než kdy jindy odhodláni pokračovat v boji, dokud nebude Hamás zničen - až do absolutního vítězství," citovala šéfa izraelské vlády jeho kancelář. Sullivan přitom před odletem z Washingtonu americkým médiím řekl, že chce s Izraelci jednat o jejich představách harmonogramu ukončení války v Pásmu Gazy a plánech na poválečné uspořádání.
Bílý dům oznámil, že Sullivan dnes s izraelskými představiteli hovořil o možnosti přechodu od vojenských operací vysoké intenzity k operacím "nižší intenzity", které budou přesnější a cílenější. K tomuto přechodu by v Pásmu Gazy mohlo dojít "v blízké budoucnosti, ale nechci to přesně časově vymezovat", řekl novinářům mluvčí Bílého domu John Kirby. Neupřesnil přitom, jak by takové vojenské operace nízké intenzity měly vypadat.
Ve středu Sullivan přicestoval na předem neoznámenou návštěvu Saúdské Arábie. V Rijádu jednal s korunním princem Muhammadem bin Salmánem o "úsilí o vytvoření nových podmínek pro trvalý a udržitelný mír mezi Izraelci a Palestinci" a také o humanitární reakci v Pásmu Gazy včetně snahy o navýšení dodávek životně důležité pomoci. V zápisu z jednání to oznámil Bílý dům.
Tichá návštěva poradce Bílého domu pro národní bezpečnost v Saúdské Arábii zjevně souvisí se snahou Bidenovy administrativy zapojit do plánů na poválečné uspořádání v Gaze své arabské spojence, píše server The Times of Israel (ToI). Spojené státy stále trvají na tom, že se chtějí po válce pokusit zprostředkovat dohodu o normalizaci vztahů mezi Izraelem a Saúdskou Arábií, která je od vypuknutí války mezi Hamásem a Izraelem u ledu. Američtí i arabští představitelé nicméně listu ToI řekli, že v jakékoli případné dohodě bude nyní zřejmě hrát mnohem významnější roli palestinská otázka.
Izraelský ministr obrany i premiér dnes také poděkovali Sullivanovi za neochvějnou americkou podporu Izraeli ve válce proti Hamásu a za úsilí Spojených států o zprostředkování propuštění rukojmích, které islamisté unesli 7. října. V pátek má Sullivan na programu schůzku s prezidentem Jicchakem Herzogem. Jeho návštěva se nicméně odehrává na pozadí rostoucího napětí mezi americkým prezidentem Joem Bidenem a Netanjahuem kvůli způsobu vedení operace v Pásmu Gazy. Biden v úterý prohlásil, že Izrael ztrácí mezinárodní podporu kvůli bombardování, které "nerozlišuje" mezi civilisty a ozbrojenci. Podle šéfa Bílého domu by Netanjahu měl změnit přístup.