Nizozemsko požádalo EU o trvalou výjimku z pravidel pro migraci. Chce je mít ve vlastních rukou
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nová nizozemská pravicová vláda oficiálně požádala Evropskou komisi o trvalou výjimku z unijních pravidel pro migraci a udělování azylu. Na síti X to oznámila ministryně pro migraci Marjolein Faberová z pravicové Strany pro svobodu (PVV). Vláda již několik dní po nástupu k moci představila nejpřísnější imigrační pravidla, jaká kdy v Nizozemsku platila, napsala agentura AFP.
„Právě jsem informovala Evropskou komisi, že chci pro Nizozemsko opt-out (trvalou výjimku) z migrace v rámci Evropy. Musíme znovu vzít naši azylovou politiku do vlastních rukou!“ uvedla Faberová.
Ik heb zojuist de @EU_commission geïnformeerd dat ik voor Nederland een migratie opt-out binnen Europa wil. Wij moeten weer gaan over ons eigen asielbeleid! pic.twitter.com/lHrIkC3FVX
— Marjolein Faber (@MinisterAenM) September 18, 2024
Vláda vedená nacionalistickou PVV Geerta Wilderse, která je u moci od července, usiluje o vyhlášení národní azylové krize. To by jí umožnilo kontroly bez souhlasu parlamentu. Wilders již několik měsíců říká, že chce o tuto výjimku usilovat, ale přiznává, že získat ji může trvat roky.
Výhrady k nizozemskému postoji má i Evropská unie, protože evropské země včetně Nizozemska se na paktu o migraci a azylu již dohodly. Mluvčí Evropské komise Eric Mamer minulý týden uvedl, že „přijatá legislativá se v EU nebere zpět, to je obecný princip“.
Po letech rozpočtových škrtů zbylo v Nizozemsku jediné migrační středisko, které je přeplněné, a stovky žadatelů musí někdy spát pod širým nebem. Podle statistik EU si v Nizozemsku podali první žádost o azyl dva lidé na 1000 obyvatel, což je unijní průměr. Podíl žadatelů na počet obyvatel je vyšší v deseti členských státech EU, píše Reuters.
Takzvaný opt-out je trvalá výjimka z práva Evropské unie pro členský stát. Dosud opt-out dostaly tři země. Dánsko nemusí přijmout euro. Dánové se rovněž neúčastní evropské spolupráce v oblasti bezpečnosti a spravedlnosti, stejně jako Irové. Ti také nejsou součástí schengenského prostoru. Polsko má výjimku z Listiny základních práv Evropské unie.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.