Amerika zaskočila Evropu. Zmrazení nových LNG terminálů spustilo paniku, píše Spiegel
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Poté, co americký prezident Joe Biden pozastavil schvalování nových projektů na vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG), panuje mezi jeho evropskými odběrateli neklid. Podle německého týdeníku Der Spiegel totiž mnohé státy v čele s Německem stálo značné úsilí, aby se zbavily závislosti na ruském zemním plynu, a poslední kroky USA ukazují, že to nemusela být úplně nejlepší sázka.
Ještě nedávno převládala radost, že se Evropa s pomocí amerických dodavatelů ve velmi krátké době zbavila plynové závislosti na Rusku. Tato energetická bezpečnost je součástí „transatlantického spojenectví a bezpečnostního deštníku, který sdílíme s našimi evropskými spojenci“, citoval Spiegel slova vysokého amerického úředníka Geoffreye Pyatta, zmocněnce pro energetiku, která pronesl loni v říjnu na fóru o zemním plynu.
Teď se ale ukazuje, že situace tak růžové být nemusí. Bílý dům totiž minulý týden uvedl, že schvalování nových LNG projektů je zapotřebí pozastavit kvůli zastaralým kritériím, která již dostatečně nezohledňují ekonomické a klimatické dopady projektů. Export LNG ze Spojených států v posledních letech prudce roste a po útoku Ruska na Ukrajinu se země stala největším vývozcem zkapalněného plynu na světě. Vloni podle Bílého domu zhruba polovina vývozu směřovala do Evropy.
„Bidenovo rozhodnutí o vývozu je zjevně motivováno domácí politikou. Je pod tlakem ekologů, kteří ho obviňují ze zrady klimatického programu. Mnozí z nich jsou mladí – a pro demokraty důležitá skupina voličů. V posledních měsících zahájili aktivisté na TikToku kampaň proti jednomu konkrétnímu projektu, a to CP2. Továrna na zkapalněný zemní plyn plánovaná na pobřeží Louisiany má zásobovat zejména jednoho zákazníka: Německo.
Provozovatel, společnost Venture Global, již podepsal smlouvy s německou státní společností Sefe a EnBW na nákup více než šesti milion tun ročně po dobu 20 let. Výroba by měla být zahájena nejpozději v roce 2027. CP2 však nesmí dodávat bez vývozní licence. A ta byla nyní prozatím zastavena. Stejně jako přibližně tucet dalších projektů, píše Der Spiegel.
Němečtí politici proto požadují rychlé kroky - a to schválení těžby v Severním moři a rozšíření produkce plynu v Dolním Sasku. Podle deníku Handelsblatt probíhají debaty o těžbě plynu napříč politickými stranami. Michael Kruse, mluvčí pro energetickou politiku parlamentní frakce FDP, řekl Handelsblattu, že Německo nyní musí splnit svůj domácí úkol. „Ten zahrnuje rychlé schválení čisté a bezpečné produkce plynu v německém Severním moři,“ prohlásil.
Bidenova administrativa ujišťuje, že dodávky spojencům budou skrze existující infrastrukturu pokračovat. Evropa bude mít v příštích deseti letech i následujícím období dostatek plynu, a to navzdory rozhodnutí Spojených států, uvádějí podle agentury Reuters energetičtí činitelé Evropské unie a analytici. Některé podniky a lobbistické skupiny z plynárenského sektoru však varovaly, že krok USA by mohl ohrozit globální energetickou bezpečnost a podkopat snahy o snižování emisí.
Mluvčí Evropské komise sdělil agentuře Reuters, že rozhodnutí USA nebude mít v krátkém až středně dlouhém období žádné dopady na bezpečnost zásobování plynem v Evropské unii. Dovoz LNG z USA pomohl Evropské unii vypořádat se s výpadky v dodávkách ruského plynu po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Ačkoli bylo schvalování nových projektů pozastaveno, budou se podle analytiků v USA kapacity pro vývoz zvyšovat. „V USA existuje řada projektů, které jsou již ve výstavbě, nebo již získaly povolení,“ uvedl analytik Jacob Mandel ze společnosti Aurora Energy Research.