Německé hospodářství v krizi: podnikatelé tlačí na kancléře Scholze
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Přední německé hospodářské svazy dnes na veletrhu v Mnichově vyzvaly kancléře Olafa Scholze k reformám a k podpoře ekonomiky, požadují konkurenceschopné ceny elektřiny, odbourání byrokracie, investice do infrastruktury či usnadnit získávání kvalifikovaných pracovníků. Scholz pak na tiskové konferenci s představiteli svazů řekl, že brzy bude přijat růstový balíček, který ale kvůli odporu konzervativní opozice musí projít změnami. O chystaném souboru opatření za sedm miliard eur (zhruba 178 miliard Kč) následně s odkazem na své zdroje informovala agentura Bloomberg.
Kancléř poukázal také na to, že Německo se kvůli dopadům války na Ukrajině dostalo do složité situace, kterou se díky jeho vládě daří překonávat. „Německá ekonomika čelí velkým strukturálním problémům. Nejen ruská útočná válka na Ukrajině nebo geopolitické změny zatěžují podniky a dodavatelské řetězce. Jsou to i domácí problémy. V posledních letech nebyly provedeny potřebné strukturální reformy,“ uvedly společně Spolkové sdružení německých zaměstnavatelských svazů (BDA), Svaz německého průmyslu (BDI), Německá průmyslová a obchodní komora (DIHK) a Ústřední svaz německých živnostníků (ZDH).
Svazy pro Scholzovu vládu připravily desetibodový seznam nejpalčivějších problémů, na které je třeba k zajištění prosperity reagovat. Šéf BDI Siegfried Russwurm na tiskové konferenci zmínil především zajištění konkurenceschopných cen energií, potřebu snížit byrokratickou zátěž a co nejvíce urychlit schvalovací řízení. Prohlásil také, že hospodářství se nejenom na úrovni velkých podniků, ale i těch střední velikosti potýká s odlivem investic do zahraničí.
Scholz zástupcům svazů řekl, že jeho vláda připravila růstový balíček za 3,2 miliardy eur (81 miliard Kč) s úlevami pro podniky a podnikatele, který před týdnem schválil Spolkový sněm. Ve Spolkové radě, která zastupuje německé regiony, se proti balíčku vyslovují spolkové země vedené konzervativními vládami. „Schválen bude zřejmě ve změněné podobě,“ poznamenal kancléř o souboru opatření.
Zdroje Bloombergu uvádějí, že balíček, který by snížil daňové zatížení podniků, chce mít Scholzova vláda připravený včas, aby ho parlament mohl schválit ještě před letními prázdninami. Podle jednoho z těchto lidí se jeho celková hodnota bude pravděpodobně pohybovat kolem sedmi miliard eur. Zdroj ale zdůraznil, že diskuse jsou stále v počáteční fázi a že konečná částka se ještě může změnit.
Kancléř také připomněl, že jeho vláda musela čelit energetické krizi kvůli výpadku dodávek fosilních paliv z Ruska a rovněž kvůli prudkému zdražení energií. „To se i díky opatřením vlády podařilo zvládnout,“ uvedl Scholz a dodal, že ceny energií se přinejmenším pro podniky dostaly na předkrizovou úroveň.
Scholz také prohlásil, že za posledních deset až 20 let, kdy byli u moci konzervativci, se o potřebě snížit byrokratickou zátěž pouze hovořilo. „My o tom jenom nemluvíme, my jsme přikročili k činům,“ řekl. Dodal, že stejně tak se jeho kabinetu podařilo nastartovat výstavbu obnovitelných zdrojů energie. Tyto zdroje Německo považuje za základ cenové stability a energetické nezávislosti.
Německé hospodářství, které je největší v Evropě a jehož kondice je klíčová pro české firmy, prochází složitým obdobím. Německá vláda odhaduje, že hrubý domácí produkt (HDP) se v letošním roce zvýší jen o 0,2 procenta. Inflace by podle vládního výhledu pak mohla činit 2,8 procenta. Výraznější oživení německé ekonomiky nastane podle ministra hospodářství Roberta Habecka až příští rok, kdy by se HDP mohl zvýšit o jedno procento a kdy míra inflace podle odhadu klesne na dvě procenta.
Zatímco ostatní velké ekonomiky zažívají poměrně silnou expanzi, Německo brzdí problémy – od vysokých nákladů na energie přes obchodní vazby na Čínu, jejíž ekonomika má sama dost problémů, až po geopolitické napětí vyvolané válkou na Ukrajině.