„Zažila jsem bolest, modřiny“. Šlehání pomlázkou 80 procent žen vysloveně nesnáší
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Velikonoce jsou pro většinu Čechů časem rodinných setkání, dobrého jídla a jarní výzdoby. Jedna z nejtradičnějších součástí svátků – šlehání pomlázkou – ale moc popularity obzvláště v poslední době nepožívá. Podle aktuálního průzkumu agentury NMS Market Research ho totiž nemá rádo až 80 procent Češek. Každá čtvrtá si dokonce ze šlehání někdy odnesla modřiny.
„Zažila jsem bolest, modřiny i pocit ponížení,“ popsala své zkušenosti jedna z účastnic průzkumu. Podobné pocity nejsou výjimečné – bolest uvedlo 44 procent dotázaných žen, 19 procent přiznalo i pocit bezmoci.
Pomlázka jako kontroverzní tradice
Výsledky potvrzují dlouhodobý trend. „Už průzkumy z let 2022 a 2023 ukázaly, že osm z deseti žen nemá pomlázku rádo. Letos se situace nezměnila,“ uvedla autorka výzkumu Lucie Režná z NMS. Šlehání pomlázkou se aktivně vyhýbá 31 procent žen a dalších 49 procent se zvyku sice účastní, ale bez radosti.
Naopak muži se k této tradici staví o něco pozitivněji – 47 procent ji má rádo, i když i mezi nimi více než polovina přiznává, že pomlázku v oblibě nemá. Přes 20 procent mužů se jí dokonce vyhýbá úplně.
Obliba pomlázky je podle Režné nejvyšší u nejmladší generace. „Zejména mladí muži ve věku 18 až 28 let ji vnímají jako společenskou událost. Oblíbenost v této skupině dosahuje 64 procent. U žen stejného věku je to jen 26 procent, což odpovídá i starším věkovým kategoriím,“ doplňuje.
Tradiční svátky bez kostela
Ačkoliv Velikonoce mají křesťanský původ, většina Čechů s vírou nespojuje sváteční dny s návštěvou kostela. Podle průzkumu plánuje bohoslužbu navštívit jen devět procent lidí. „Do kostela se chystají lidé napříč věkovými generacemi. Většinou to však vnímají jako součást návštěv u příbuzných a přátel,“ vysvětluje Lucie Režná.
Nejčastější velikonoční činností je výzdoba domácnosti (40 procent), následovaná přípravou tradičních jídel (37 procent). Čtvrtina lidí se chystá dodržovat šlehání pomlázkou a 13 procent vyrazí na koledu. Více než čtvrtina populace (27 procent) však svátky neslaví vůbec – nejčastěji muži.
Ženy pečou a zdobí, muži pletou pomlázky a pijí
Podle průzkumu se ženy více zapojují do „domácích“ tradic – barví vajíčka, připravují jídla a zdobí interiér. Oproti mužům je mezi nimi o 20 procentních bodů vyšší podíl těch, kdo se těmto aktivitám věnují.
Na koledu vyrážejí častěji muži, a to nejen za výslužkou, ale i s úmyslem pít alkohol. Spojit koledu s pitím plánuje 14 procent mužů, ale jen čtyři procenta žen. Vlastní pomlázku by si umělo uplést 50 procent českých mužů a třetina žen.
Závěry průzkumu ukazují, že i když se některé velikonoční zvyky udržují, jejich vnímání se mění. Pomlázka se stále více stává zdrojem konfliktu mezi tradicí a osobními hranicemi. „Obliba této tradice klesá s věkem a silně se liší mezi pohlavími. Pro mnoho žen je to nepříjemný rituál, který vnímá jako bolestivý nebo ponižující,“ shrnuje Režná.
Online průzkumu se mezi 2. a 9. dubnem 2025 zúčastnilo 1 000 respondentů starších 18 let. Výsledky jsou reprezentativní pro českou online populaci.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.