Poslední dějství schvalování růstu poplatků za ČT a ČRo je v Sněmovně. Po poledni se hlasuje
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Sněmovna zahájila ve středu ráno poslední dějství schvalování růstu poplatků za Českou televizi (ČT) a Český rozhlas (ČRo) s rozšířením okruhu poplatníků. Hlasování o podobě sporné novely se odehraje po poledni, pevný čas nechal stanovit vládní tábor už v polovině února. Znamená to, že část ze tří desítek výhradně opozičních poslanců z ANO a SPD přihlášených do debaty nestihne s největší pravděpodobností vystoupit.
Hned v úvodu poslance zaměstnal výpadek televizního signálu, na který upozornil Milan Brázdil (ANO), a dal ho do souvislosti právě se schvalováním růstu poplatků. "Myslíte, že to je náhoda?" tázal se. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) k tomu podotkl, že ráno v poslanecké ubytovně nefungovala televize a zkusí zjistit, co se děje. Jana Pastuchová (ANO) mu pak vzkázala, že kdyby četl e-maily, dozvěděl by se o výpadku mezi 08:00 a 15:00 v Praze. Podle informací na webu Českých Radiokomunikací bude ve středu od 06:00 do 15:00 kvůli pravidelné kontrole a údržbě pražského vysílače v Mahlerových sadech mimo provoz televizní vysílaní. "Z vysílače Praha-město v tento čas nebude vysílat veřejnoprávní vysílací síť České televize Multiplex 21 a komerční vysílací sítě Multiplex 22, Multiplex 23 a regionální vysílací síť 12 a 4," uvádí se na webu.
Následně se k řečništi dostali zákonodárci s přednostním právem, jako první lídr SPD Tomio Okamura. "Vládní koalice prosazuje další zdražení životů občanů a firem," řekl. Uvedl také, že poslanci SPD blokováním projednávání novely ušetřili lidem a firmám miliony korun vzhledem k tomu, že měla být původně účinná od ledna. Okamura zopakoval, že pokud se jeho hnutí dostane po podzimních sněmovních volbách do vlády, zasadí se o zrušení televizního a rozhlasového poplatku a ČT s ČRo pro úspory nákladů sloučí. Ideální by byl podle Okamury systém, v němž by poplatek hradili jen uživatelé veřejnoprávní televize a rozhlasu. Další možností je jejich financování částečně ze státního rozpočtu a částečně výnosy z prodeje jejich produkce, uvedl.
Předloha zvyšuje poplatek pro ČT o 15 korun na 150 korun měsíčně a pro ČRo o deset korun na 55 korun za měsíc. Poplatek se má nově vztahovat na zařízení schopná přijímat vysílání i prostřednictvím internetu, nejen na televizní a rozhlasové přijímače. Zůstane princip jedné platby za domácnost. Novela obsahuje také pravidla pravidelné valorizace poplatku a mění jeho úhradu pro podnikatele a pro právnické osoby.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.