Abstraktní krajské volby: samostatná ODS v čele s Kubou je úkaz, Motoristé se musí ukázat
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Na úplném konci léta čekají Českou republiku hned dvoje volby – senátní a krajské. Ty druhé jsou podle expertů pro lidi často abstraktní, protože nejsou ani dost blízko jako volby komunální, ani tak pompézní jako volby sněmovní. I tak ale mohou hodně naznačit. Ať už to, v jaké formě jsou vládní a opoziční strany, ale také třeba to, jak dokáží přetavit svůj úspěch z eurovoleb koalice Stačilo! a také Přísaha s Motoristy sobě. Samostatným úkazem je hejtman Martin Kuba, který vede v Jižních Čechách do voleb samostatnou ODS.
Krajské volby se řadí k volbám druhého řádu a krajská úroveň politiky je také pro spoustu lidí docela „abstraktní”. „Není ani moc blízko jako rovina komunální, ani moc daleko (s reálným dopadem na život) jako je rovina celostátní,“ uvedl pro Echo24 politolog Otto Eibl z Masarykovy univerzity v Brně.
Krajské volby jsou podle politologa Aleše Michala z Fakulty sociálních věd UK často vnímány jako „vyvažovací hlasování“, voliči mají možnost v průběhu mandátu vlády vyvažovat, což většinou znamenalo volební vyjádření nesouhlasu s vládní politikou. Z těchto zkušeností podle něj vyčnívá rok 2008 a tzv. oranžová tsunami, kdy se tehdy ČSSD povedlo ovládnout prakticky všechny kraje.
„Z tohoto pohledu se nic nemění. Pro spoustu stran budou klíčové – Piráti v těch posledních například zaznamenali velký úspěch a po neúspěchu v evropských volbách by ho potřebovali zopakovat. Pro STAN se zase jedná o reputační záležitost – jako hnutí vyrostli z regionů, proto jsou pro ně tyto volby rovněž důležité. Ale klíčovou roli hrají i pro nové aktéry – zejména koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! Předznamenají totiž to, jestli mají šanci prosadit se i na národní úrovni,“ řekl pro Echo24 Michal.
Podle něj se dá se říct, že je to jeden z posledních testů pro vládu. „V krajských volbách většinou rozhodují regionální témata, která se ale dají dobře napojit na vládní politiku – doprava, školství, zdravotnictví fungují jako tři hlavní a univerzální. Ty volby tedy obvykle nejsou tak silně personalizované jako jiné, byť můžeme mluvit o výjimkách – SPD se z nich personalizované volby snaží udělat tím, koho staví do čela jednotlivých kandidátek,“ dodal Michal s tím, že obecně se dá čekat, že opoziční strany budou tlačit témata a přístupy, na kterých budou moci vládní politiku kritizovat.
Naopak Eibl krajské volby úplně za test podpory vládních či protivládních stran neoznačuje. „Ano, mohou naznačit dost věcí, ale také nemusí. Ono spíš záleží na následné interpretaci jejich výsledků. Krajské volby pak nejsou (nemusí být) personalizované – samozřejmě výjimky najdeme,“ řekl Eibl a zmínil například Martina Kubu a ODS v Jihočeském kraji či Jana Grolicha (KDU-ČSL) v Jihomoravském kraji. „Ale to bych řekl, že je spíše výjimka než pravidlo. Tam, kde lídři nejsou tak výrazní, půjde o stranickou volbu a tam skutečně může dojít k odrazu celostátních preferencí voličů,“ dodal Eibl.
Vildumetzová, Vondrák či Skopeček
Možnost podávat kandidátky do krajských (a senátních) voleb skončila v úterý. Samotné volby se konají ve dnech 20. a 21. září. Své kandidátky pro krajské volby podalo méně stran, hnutí a koalic než před čtyřmi lety. Hejtmani většinou znovu vedou svoje kandidátky.
Ve Středočeském kraji bude například obhajovat své křeslo dosavadní hejtmanka Petra Pecková, která je volební jedničkou STAN. Lídrem kandidátky koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) je místopředseda Sněmovny Jan Skopeček, kandidátku ANO vede Tomáš Helebrant.
Silnou lídryni má například hnutí ANO v Karlovarském kraji, kde je jedničkou poslankyně a stínová ministryně vnitra Jana Mračková Vildumetzová, která současně kandiduje do senátních voleb v sokolovském obvodu.
Zajímavý souboj lze očekávat také v Moravskoslezském kraji, kde lídrem ANO je současný hejtman a havířovský primátor Josef Bělica. Společnou kandidátku podala hnutí STAN a O.k. (Osobnosti pro kraj) v čele s bývalým hejtmanem Ivem Vondrákem (tehdy zvoleného za ANO), který je i nyní volebním lídrem.
Sledovaný bude také Jihomoravský kraj. Vítězství bude obhajovat hnutí ANO v čele se starostkou Znojma Ivanou Solařovou. Koalici Spolu povede hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL), jehož případný úspěch by mu mohl vynést místo předsedy lidovců, které na říjnovém sjezdu strany zřejmě nebude obhajovat současný šéf Marian Jurečka. Piráty v tomto kraji povede krajská radní a členka předsednictva strany Jana Holomčík Leitnerová. Lídrem Starostů pro jižní Moravu bude starosta Kyjova František Lukl.
Výjimečný úkaz na jihu Čech
Specifický bude také případ v Jižních Čechách. Křeslo hejtmana tam totiž bude v čele samostatné kandidátky ODS obhajovat Martin Kuba. Lídrem ANO je poslanec Roman Kubíček. STAN a hnutí Občané pro Budějovice (HOPB) vytvoří společnou kandidátku, volební jedničkou bude starostka Vimperku na Prachaticku Jaroslava Martanová (STAN). Jihočechy 2012 povede do voleb náměstek hejtmana Pavel Hroch a Piráty písecký místostarosta Josef Soumar.
Kubova samostatná kandidatura je podle Otty Eibla vlastně docela výjimečný úkaz. „V minulosti strany měly tendenci vytvářet koalice i proto, aby schovaly svou značku (z těch celostátně relevantních typicky ODS, KDU-ČSL) a dosáhli tak lepších výsledků. Martin Kuba má ale velmi silnou pozici a dělá si i v rámci ODS věci po svém. A daří se mu to, neviděl proto důvod držet platformu Spolu,“ řekl Eibl s tím, že je třeba si uvědomit i složitost sestavování kandidátek v rámci koaličního vyjednávání,
Podle Aleše Michala z FSV UK bude důležité nejenom to, jaký bude reálný Kubův úspěch, který je na jihu Čech spíš dlouhodobou záležitostí, ale také jak ostrý bude kontrast mezi tímto úspěchem ODS v jižních Čechách a koalic Spolu jinde. „Pokud ve většině jiných případů koalice Spolu zásadně neuspějí, potenciálně to může jeho pozici posílit. Nemyslím si ale, že takový scénář patří nyní k těm pravděpodobnějším. Spolu staví i jinde silné kandidáty – například Jana Skopečka ve středních Čechách,“ uvedl Michal.