Terčem izraelské odvety mají být jen vojenské cíle v Íránu, píší v USA
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl administrativě amerického prezidenta Joea Bidena, že je ochoten zasáhnout vojenské cíle v Íránu, namísto jeho ropných a jaderných provozů. S odvoláním na dva nejmenované informované zdroje to v pondělí napsal americký list The Washington Post (WP). Sdělení izraelského předsedy vlády podle deníku naznačuje, že se Izrael chystá na íránskou raketovou palbu ze začátku října reagovat omezeněji, aby se vyhnul otevřené válce s Teheránem.
V posledních dvou týdnech se na Blízkém východě s napětím očekává izraelská reakce na druhý přímý útok Íránu na Izrael za posledních šest měsíců. V této souvislosti panují obavy, že by nepřátelství mezi Izraelem a Íránem mohlo přerůst v otevřenou vojenskou konfrontaci. Téma je politicky citlivé i s ohledem na americké prezidentské volby, které se uskuteční za necelý měsíc. Biden již veřejně uvedl, že by izraelský útok na íránské jaderné provozy nepodpořil.
S izraelským premiérem šéf Bílého domu hovořil ve středu. Jednalo se o první telefonát za více než sedm týdnů a uskutečnil se v době, kdy mezi oběma politiky narůstá napětí. Netanjahu Bidenovi podle amerického činitele a dalšího nejmenovaného informovaného zdroje WP řekl, že chce provést úder na vojenskou infrastrukturu v Íránu.
Kancelář izraelského premiéra na žádost WP o komentář nereagovala. K věci se nevyjádřil ani Bílý dům.
Izraelský odvetný manévr by podle zdroje WP byl proveden tak, aby to nepůsobilo jako vměšování do amerických prezidentských voleb. Zdroj podle WP tímto naznačil, že si Netanjahu uvědomuje, že rozsah izraelské odvety může ovlivnit, jak budou Američané hlasovat 5. listopadu.
Podle analytiků by izraelský útok na íránská ropná zařízení mohl způsobit prudký nárůst cen pohonných hmot, zatímco útok na íránský jaderný výzkumný program by mohl smazat všechny zbývající červené linie, jimiž se řídí konflikt mezi Izraelem a Íránem, vyvolat další eskalaci a vést k většímu vojenskému zapojení Spojených států. Netanjahuův deklarovaný plán zaměřit se spíše na íránské vojenské objekty, jak to Izrael učinil po dubnovém íránském útoku, se podle WP ve Washingtonu setkal s úlevou.