VIDEO: Místo sukní hidžháby. Oblékání arabských žen se dramaticky změnilo
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Podívejte se, jak se změnil styl dámského oblékání nejen v arabských zemích. V porovnání se sedmdesátými lety, které byly pro tamější ženy volnější a oblékaly se po západním trendu, musí v současné době ženy na veřejnosti nosit oblečení vhodné islámskému vyznání. Kratší sukně a cokoliv, co by odhalilo jejich kůži už nemá v jejich šatníku místo a načesané vlasy schovávají pod hidžáby, nikáby, burky nebo další druhy islámského oděvu.
Video, kde se porovnávají fotografie zachycující oblékání žen v Iráku, Egyptě, Alžírsku, Sýrii, Íránu a Afghánistánu v 70. letech v porovnání s fotografiemi ze současnosti, na sociální síti X sdílela americká advokátka Marina Medvin. V některých zemích je zahalování žen nařízeno zákonem, v jiných je to dobrovolné v souvislosti s vírou.
Give me a good reason why women shouldn’t fear this. pic.twitter.com/XxRO1g5Chn
— Marina Medvin 🇺🇸 (@MarinaMedvin) November 2, 2023
Jedněmi z nejstriktnějších zemí, co se zahalování žen týče, jsou Írán a Afghánistán. Pokud se v Íránu na veřejnosti vyskytne žena bez hidžhábu, tedy šátku zahalujícím vlasy a krk, bude se jejím prohřeškem zabývat policie. Íránské ministerstvo vnitra ale vyzývá i občany, aby nezahalené ženy konfrontovali.
V Íránu si ženy musí zahalovat vlasy a nosit dlouhé volné oblečení už od islámské revoluce z roku 1979. Za porušení nařízení hrozí veřejné pokárání, pokuty i zatčení. Stále více íránských žen ale vychází na veřejnost bez pokrývky hlavy poté, co v polovině září 2022 zemřela v policejní vazbě 22letá Kurdka Mahsá Amíníová, kterou zatkla mravnostní policie za špatně zakryté vlasy.
Proti útlaku žen v Íránu bojuje aktivistka Narges Mohammadíová, která za své činy letos získala Nobelovu cenu za mír. Vězněná íránská bojovnice za práva žen z cely propašovala dopis, v němž norskému Nobelovu výboru poděkovala za udělení Nobelovy ceny.
,
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.