Už deset kongresmanů a první senátor vyzvali Bidena, aby odstoupil z voleb
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Už deset členů amerického Kongresu z Demokratické strany veřejně vyzvalo svého stranického kolegu a prezidenta Joea Bidena, aby odstoupil z prezidentských voleb, píše agentura Reuters. Stejnou výzvu v průběhu uplynulého dne již přednesl i první demokratický senátor, další činitelé mezitím dávali najevo pochybnosti o Bidenově kandidatuře.
"Snahy Joea Bidena zastavit debaty kolem jeho kandidatury se ve středu nezdály být úspěšné," shrnul vývoj web Politico. Upozornil mimo jiné na to, že kampaň 81letého prezidenta začíná mít problémy s výběrem příspěvků od podporovatelů, a to jak od velkých mecenášů, tak od řadových demokratů.
Biden nyní potřebuje přesvědčit váhající voliče i stranické kolegy, že nevydařená debata není důkazem o jeho zhoršujícím se zdravotním stavu a že je stále schopen vést plnohodnotnou předvolební kampaň a pokračovat v úřadu. Šanci mu v tomto směru skýtá aktuální summit NATO, na jehož konci Biden dnes večer vystoupí na tiskové konferenci.
"Každé slovo, které pronese, každý jeho krok, prezidenta Joea Bidena teď nervózně sleduje celý svět a čeká, zda nepřijde další klopýtnutí jako při jeho červnové debatě, které by spustilo další apely, aby opustil letošní prezidentský souboj," napsala agentura Reuters.
Prvním senátorem demokratů, který veřejně volá po jiném kandidátovi, se stal zástupce státu Vermont Peter Welch. "Rozumím, proč chce prezident Biden kandidovat. Zachránil nás před Donaldem Trumpem jednou a chce to udělat znovu. Musí se ale znovu zamyslet nad tím, jestli je na to nejlepším kandidátem. Podle mě není," napsal v komentáři v deníku The Washington Post.
S podobným apelem přišel také zástupce guvernérky New Yorku Antonio Delgado, zatímco další zákonodárci včetně bývalé šéfky sněmovny Nancy Pelosiové odmítli Bidenovu kandidaturu jasně podpořit. Podle zpravodajského webu Axios mezitím lídr demokratů v Senátu Chuck Schumer v zákulisí dává najevo sponzorům, že je otevřený alternativnímu kandidátovi na prezidenta.
Jen o den dříve se v amerických médiích objevovaly odhady, že odpor proti Bidenovi uvnitř jeho strany slábne. "Teď se ale země pohnula znovu," napsal v noci na dnešek zpravodaj britské BBC Anthony Zurcher. Význam prezidentovy dnešní tiskové konference tím podle něj jen stoupl.
Prezident veřejně odmítá, že by jej stáří ve výkonu funkce limitovalo, jakkoli v médiích se množí výpovědi popisující jeho problémy s koncentrací či pamětí. Za poslední dva týdny opakovaně deklaroval, že nehodlá z kampaně odstoupit. Pochybnosti demokratů vyvolaly na americké politické scéně nevídanou situaci, neboť Biden už zvítězil ve stranických primárkách a do nominačního sjezdu, kde demokraté oficiálně oznámí svého kandidáta do Bílého domu, zbývá jen něco přes měsíc.
Média se shodují, že když Biden sám neodstoupí, demokrati nemohou do voleb vyslat jiného kandidáta. K přenechání kandidatury někomu jinému, například viceprezidentce Kamale Harrisové, už prezidenta vyzvali vlivní sponzoři demokratů včetně herce George Clooneyho a také několik demokratů ve Sněmovně reprezentantů. Lídři strany v Kongresu ale zatím s jasným stanoviskem nepřišli.