„Naprosté šílenství.“ Firmy mají vyrábět, když fouká a svítí. „Zničující signál pro Německo“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Firmy v Německu mají dle úřadu, který spadá pod ministra hospodářství Roberta Habecka (Zelení), v budoucnu organizovat svou produkci a výrobu podle slunečního svitu a síly větru. Přesněji řečeno - když bude dost slunečno a větrno, měly by vyrábět hodně. Když nebude, měly by vyrábět méně. I toto je součástí kontroverzního plánu ministerstva na využití solární a větrné energie, jak píše deník Bild a označuje další Habeckův krok za "naprosté šílenství." Podniky se bouří, samotné ministerstvo tvrdí, že elektřiny je dostatek a pouze se zvýší poplatky za připojení k síti.
Spolková síťová agentura, která podléhá ministerstvu hospodářství a je zodpovědná za energetické sítě, chce dle zprávy Bildu kvůli tomu změnit poplatky za elektrickou síť a podle toho podniky odměňovat nebo trestat.
V hromadném dopise představitelů německých sdružení a svazů podniků a průmyslu, který byl zveřejněn v deníku Die Welt, jeho autoři píší mimo jiné o tomto plánu jako o „zničujícím signálu pro Německo jako místo pro podnikání“ a že také „v žádné jiné průmyslové zemi se podniky nepotýkají s tak kolísavým a neplánovaným zásobováním elektrickou energií“.
Podle Wolfganga Große Entrupa, výkonného ředitele Německého svazu chemického průmyslu, trápí německý průmysl už nyní vysoké náklady na elektřinu. „Proto musí nový systém i nadále poskytovat úlevu výrobním procesům náročným na elektřinu. Pružná výroba podle povětrnostních podmínek má jen velmi omezený technický a ekonomický smysl,“ řekl Entrup.
Christoph Ahlhaus, šéf sdružení malých a středních podniků BVMW, pak ještě pro deník prohlásil: „Tahle ruleta s řízením se podle počasí je naprosto šílená. Stroje a systémy potřebují spolehlivou a cenově dostupnou elektřinu po celý den, 365 dní v roce.“
Mluvčí ministerstva hospodářství nicméně prohlásil, že se „jedná se o úvahy Spolkové agentury pro sítě, které byly předloženy k diskusi, nikoli o plány ministra“. Dále by se prý „kromě toho nikdo neměl bát o elektřinu, protože elektřina tu je. Jde jen o poplatky za připojení k síti.“
Ministr Habeck již předminulý týden přišel s návrhem na větší investice do energií vyráběných z biomasy, tedy například dřeva a řepky, které by dle něj částečně mohly pokrýt případný nedostatek solární a větrné energie. Jak ovšem napsal zpravodajský web německého magazínu Focus, sám mluvčí ministerstva hospodářství upozornil, že biomasa je „omezený zdroj, který je třeba rozumně využívat“.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.