Zvrácenost i dobrá zpráva. Čeští politici propírají zatykač na izraelského premiéra
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V případě mezinárodních zatykačů koná státní zastupitelství a policie, nejde o politické rozhodnutí. Mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake to napsal ČTK v reakci na to, že Mezinárodní trestní soud (ICC) dnes vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, bývalého izraelského ministra obrany Joava Galanta a bývalého šéfa vojenského křídla palestinského teroristického hnutí Hamás Muhammada Dífa (Ibráhíma Masrího). Premiér Petr Fiala (ODS) rozhodnutí vydat zatykač na izraelské politiky již dříve kritizoval, dnes se k němu nevyjádřil.
ICC vydal zatykače kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy. Soud o tom informoval v prohlášení, podle něhož zamítl námitky Izraele proti žádosti prokurátora o vydání zatykače, a v oznámení zatykače na Dífa. Ten je podle izraelské armády už mrtvý, soud nicméně uvedl, že "dál bude shromažďovat informace" o jeho možné smrti.
"Náš postoj je stále stejný. Česko dodržuje a bude dodržovat naše mezinárodně-právní závazky. V případě mezinárodních zatykačů koná státní zastupitelství a policie, nejde o politické rozhodnutí. Žijeme v právním státě," uvedl mluvčí české diplomacie Drake.
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) považuje rozhodnutí ICC za nešťastné. "Zločiny, ze kterých ICC viní izraelského premiéra a bývalého ministra obrany, by měly být podloženy důkazy. A to zvláště s ohledem na to, že víme, jakým způsobem s vlastním obyvatelstvem zachází hnutí Hamás, které z něj dělá živé štíty a humanitární pomoc zneužívá pro své teroristické cíle," uvedla.
Lidovecký poslanec a předseda meziparlamentní skupiny ČR-Izrael Jan Bartošek na síti X označil rozhodnutí ICC vydat zatykač na Netanjahua a Galanta za neuvěřitelný právní akt, protože se týká demokraticky zvoleného premiéra suverénní země. "ICC tak přispěl k celkové atmosféře nejistoty současného světového uspořádání," podotkl.
Soud podle něj staví na stejnou úroveň teroristy s legálně zvolenými státními představiteli, což může v praktické rovině jen povzbudit teroristická hnutí na celém světě. Vyzval vládu a ministerstvo zahraničí, aby Česko zvážilo dočasně pozastavit svou účast ve Shromáždění smluvních stran, a doporučil pozastavit český finanční příspěvek na chod ICC.
Podobně i Jan Skopeček z ODS kritizuje rozhodnutí haagského tribunálu. "Mezinárodní společenství se se začíná chovat ve vztahu k Izraeli naprosto zvráceně," napsal na síti X. "Je třeba neustále opakovat, kdo je útočník a kdo je napadený a že židovský stát čelí neustálým útokům teroristů, kteří se netají svým záměrem jeho obyvatele do jednoho vyhladit," doplnil.
Naopak podle bývalého pirátského europoslance Marcela Kolaji je postup ICC dobrou zprávou. "Používání vyhladovění civilistů jako válečného nástroje, úmyslné způsobení velkého utrpení a úmyslné zabití nebo vraždy jsou závažné zločiny, které je třeba důkladně prošetřit a vyvodit důsledky," uvedl na síti X.
Hlavní prokurátor ICC Karim Khan požádal soud o zatykače na oba izraelské představitele a na lídry palestinského teroristického hnutí Hamás v květnu.
Netanjahuovi a Galantovi by mělo hrozit zatčení, pokud navštíví některou z více než 120 zemí, které jsou signatáři Římského statutu ICC, uvedl server The Times of Israel. Mezi signatáři je i Česká republika. Pokud země neplní své závazky, může ICC věc postoupit shromáždění smluvních stran, které se schází jednou ročně. Ale možné sankce jsou v podstatě omezeny na slovní důtku.
čtk,