„Reklama na skromnost“ v podání Nerudové. Vrátila by se z Bruselu sestavit vládu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pokud mě o to někdo požádá, tak se vrátím z Bruselu a pomohu sestavit vládu, řekla ekonomka a bývalá prezidentská kandidátka Danuše Nerudová v rozhovoru pro týdeník Respekt. Její výrok o pádu vlády Petra Fialy (ODS) se stal okamžitě terčem ostré kritiky a pražský zastupitel Patrik Nacher (za ANO) to nazval „reklamou na skromnost“. Bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně by měla společně s Janem Farským (STAN) vést příští rok kandidátku STAN pro volby do Evropského parlamentu a má ambici stát se eurokomisařkou. „Pokud někdo kandiduje do Evropského parlamentu, měl by mít primárně zájem o to, co se tam děje a jak pracovat pro lidi, kteří ho tam zvolí,“ kritizuje europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS).
Celostátní výbor STAN schválil na konci srpna Danuši Nerudovou a Jana Farského jako lídry kandidátky Starostové a osobnosti pro Evropu pro volby do europarlamentu. „Politika je umění možného, umění dohodnout se na kompromisu. A také občas přicházejí zlomové body. Může padnout vláda, mohou být předčasné volby, a to přepisuje politickou mapu,“ odpověděla Nerudová na otázku, zda je její kandidatura do evropských voleb „pokračováním kariéry v české politice.“
Nerudová je z prezidentské volby poučená a ví, že politická dynamika může být obrovská. „Člověk musí zůstat otevřený tomu, že se situace může změnit,“ dodala s tím, že kdyby vláda Petra Fialy padla, tak pomůže se sestavením vlády. „Pak bych samozřejmě vládu sestavit šla. To jsou okolnosti, které mohou nastat. Proto se zdráhám říct, že mandát musím dokončit,“ řekla Nerudová.
Myslím, že pokud někdo kandiduje do Evropského parlamentu, měl by mít primárně zájem o to, co se tam děje a jak pracovat pro lidi, kteří ho tam zvolí. Přesně tak to mám i já.
— Veronika Vrecionová (@vrecionova) September 10, 2023
Pokud do něj však někdo kandiduje s ambicemi, že je to odrazový můstek pro jeho další kariéru a… pic.twitter.com/fWbIOvvA3w
Podle Ústavy by ale sestavením vlády mohl pověřit Nerudovou pouze prezident a její bývalý protivník Petr Pavel. „Myslím, že pokud někdo kandiduje do Evropského parlamentu, měl by mít primárně zájem o to, co se tam děje a jak pracovat pro lidi, kteří ho tam zvolí,“ napsala europoslankyně Veronika Vrecionová na sociální síti X (dříve Twitter).
„Přesně tak to mám i já. Pokud do něj však někdo kandiduje s ambicemi, že je to odrazový můstek pro jeho další kariéru a přemýšlí jen o tom, jak vysoko vystoupá, tak mi to přijde dost nešťastné,“ dodala politička. Ke kritice Nerudové se přidal také poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher s ironickým komentářem: „Reklama na skromnost.“
Nerudové se na sociálních sítích zastal její kolega z kandidátky Jan Farský, který uvedl, že nadpis článku „Když to bude potřeba, vrátím se z Bruselu sestavit vládu“ je lákavý. „Doporučuji přečíst si ten článek celý. Já to udělal a nenašel jsem tam, že by Danuše Nerudová neměla zájem pracovat pro lidi, že by neměla zájem na tom co se v EU děje,“ napsal Farský pod příspěvek Veroniky Vrecionové na platformě X.
Nakonec se ke svým komentářům o odjezdu z Bruselu a sestavení vlády v Praze vyjádřila i Nerudová. „Jsem přesvědčena, že kdybych řekla NE, tak napíšete úplně stejný post. Jen by byl o tom, že se chci zavřít v Bruselu a je mi jedno, co se u nás děje,“ prohlásila neúspěšná kandidátka na prezidentku ČR.
Vládní kroky nejsou dobré, řekla Nerudová
Nerudová se v rozhovoru pro Respekt také ostře pustila do Fialova vládního kabinetu. „Veřejně pořád říkám, že některé vládní kroky nejsou dobré nebo dostatečné. Vystupuji dlouhodobě jako ekonomka, která má k tématu co říct, dlouho se zabývám otázkou veřejných financí a důchodové reformy,“ řekla Nerudová s tím, že do eurovoleb kandiduje jako nezávislá kandidátka za STAN.
Podle ekonomky mohou být voliči pětikoalice frustrovanější kvůli tomu, že se vláda dostatečně nevěnuje domácím problémům „Voliči pětikoalice očekávali, že navržené změny budou větší a zásadnější. Třeba já bych si u konsolidačního balíčku představovala, že když se ohlásí škrt ve výši 54 miliard na dotacích, tak ministr financí minimálně předloží konkrétní seznam, co přesně se bude kde škrtat,“ prohlásila ekonomka s tím, že podobných věcí je více.
Ekonomka v rozhovoru přímo uvedla příklad, kdy bulharská eurokomisařka odešla z europarlamentu zpět do domácí politiky. „Mohou nastat zlomové okolnosti jako zmíněný pád vlády; prostě něco, kdy člověk mandát nedokončí. V politice se to stává. Eurokomisařka Marija Gabrielová byla požádána, aby sestavila vládu, a odešla zpátky do domácí politiky,“ řekla ekonomka.
Podobně to měl nizozemský politik a místopředseda Evropské komise Frans Timmermans nebo dánská politička Margrethe Vestagerová. „U nás se to neděje, ale na Západ od nás je běžné, že se z Bruselu odchází zpět do vrcholné domácí politiky,“ doplnila Nerudová.
"Chceme představit v čele s Danuší Nerudovou a Janem Farským kandidátku, která bude rozumně proevropská, bude liberální, která ve své programové nabídce bude konstruktivní,“ prohlásil ministr vnitra a šéf hnutí STAN Vít Rakušan (STAN). Chce se odlišit od oportunismu, alibismu a čecháčkovského přístupu k evropské politice ve stylu „dej mi moje dotace a nech si svoje ideje“.
Hnutí se samostatnou kandidátkou Starostové a osobnosti pro Evropu by chtělo obsadit alespoň tři křesla, která v minulých eurovolbách získalo v rámci společné kandidátky s TOP 09. „Tři mandáty bychom měli naplnit určitě, za čtyři budu moc rád,“ uvedl Farský. Náklady na kampaň odhadl stejné jako při minulých eurovolbách, tedy kolem 15 milionů korun.