Kdo vyrobil smrtící pagery: Tchaj-wan ukazuje na neznámou maďarskou firmu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pagery Gold Apollo, které při explozích v Libanonu zabily 12 lidí a více jak 2 800 zranily, byly vyrobeny v Maďarsku. Tvrdí to alespoň tchaj-wanská firma Gold Apollo, která výrobu pagerů licencovala společnosti BAC Consulting se sídlem v Budapešti. Maďarská vláda odmítla, že by se pagery v Maďarsku vyráběly. Firma BAC Consulting podle údajů z obchodního rejstříku vznikla v roce 2022 a vlastní ji Cristiana Barsonyová-Arcidiaconová. Podle profilu na LinkedIn má firma pět zaměstnanců. Internetové stránky firmy jsou od středy nedostupné.
„Na základě dohody o spolupráci jsme dali oprávnění firmě BAC používat naši obchodní značku k prodeji výrobků v určených regionech, ale za design a výrobu produktů nese výhradní odpovědnost společnost BAC,“ uvedla Gold Apollo v prohlášení. Její vedení také novinářům podle AP řeklo, že tato smlouva trvala předchozí tři roky a umožňovala i výrobu pagerů. Podle tchajwanských médií hodlá Gold Apollo podniknout právní kroky, protože se cítí být poškozena.
BAC Consulting je podle svých internetových stránek poradenská firma. Zabývá se však i například prodejem bižuterie, životním prostředím, vydáváním počítačových her či IT.
To, že by společnost BAC Consulting vyrobila přenosná zařízení v Maďarsku, ve středu odmítl mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács. Podle něj firma podniká jen v obchodě a nemá v Maďarsku žádné továrny. „Tato zařízení nikdy nebyla na maďarském území,“ uvedl Kovács s tím, že kauza neohrožuje maďarskou bezpečnost.
Sídlo firmy je uvedené na adrese malého domu v převážně obytné ulici na předměstí Budapešti. Název společnosti byl vyvěšen na listu formátu A4 na prosklených dveřích. Firma má v domě zapsané sídlo, nicméně fyzicky v něm nepůsobila, řekla agentuře Reuters osoba přítomná v domě, jež si nepřála být jmenována. V domě má zapsáno své sídlo i několik dalších firem. Žádná z nich však na dotazy Reuters nereagovala.
Jako generální ředitelka firmy je v obchodním rejstříku uvedena Cristiana Barsonyová-Arcidiaconová. Její profil na sociální síti LinkedIn uvádí, že pracovala jako poradkyně několika organizací včetně Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO). Stránky firmy na této sociální síti uvádí, že zaměstnává 5 lidí.
Stovky pagerů, osobních komunikačních zařízení, explodovaly podle Reuters v úterý kolem 15:30 místního času téměř ve stejný čas na jižním předměstí Bejrútu, které je baštou šíitského hnutí Hizballáh, a v údolí Bikáa východně od libanonské metropole, kde má Hizballáh základny a sklady. Agentura Reuters s odvoláním na svědky uvedla, že některé exploze byly slyšet v Bejrútu i hodinu poté. Na sociálních sítích se objevily záběry výbuchů v obchodech, na tržištích či na ulicích.
Deník The New York Times (NYT) s odvoláním na nejmenovaný zdroj napsal, že pagery vyzváněly několik sekund, než explodovaly. Podle libanonského ministerstva zdravotnictví zemřelo nejméně 12 lidí včetně dvou dětí a skoro tři tisíce osob bylo zraněno, z toho několik stovek vážně. Na 460 zraněných dosud podstoupilo operaci očí nebo obličeje, v některých případech lékaři museli amputovat ruce či prsty. Mezi zraněnými je i íránský velvyslanec v Libanonu, který přišel o oko a druhé má vážně zraněné, napsal dnes server The Times of Israel (ToI).
Libanonské ministerstvo zahraničí i Hizballáh připsaly akci Izraeli, který to jako obvykle nekomentoval. Hnutí Hizballáh už uvedlo, že celou akci nenechá bez odplaty.
Libanonské hnutí Hizballáh bojuje s Izraelem už několik desítek let, vedly spolu dvě války, naposledy v roce 2006. V posledních letech se sporadicky ostřelovaly přes hranici, ale od loňského října, kdy začala válka v Pásmu Gazy, provádí letecké útoky přes hranici každý den. Tisíce Izraelců se kvůli tomu ze severu Izraele muselo evakuovat. Izraelský válečný kabinet tento týden rozšířil válečné cíle o vyřešení ostřelování severní hranice.
Hizballáh je spojencem Íránu a teroristického hnutí Hamás, s nímž Izrael od října vede válku v Gaze. Tu rozpoutal Hamás teroristickým útokem na Izrael, při němž palestinští ozbrojenci zabili na 1200 lidí.
čtk,