Jádro jako nepřítel klimatu. Zelení si měli z eráru platit studii a předem určili výsledek
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Němečtí Zelení si měli zaplatit z peněz daňových poplatníků studii, která měla za úkol ovlivnit veřejné mínění a to i na mezinárodní úrovni. Studie však měla už předem jasné zadání – jaderná energie je špatně. Tvrdí to na základě své investigace švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung (NZZ).
V roce 2022 si měla německá spolková agentura pro životní prostředí vyžádat studii, která by zjistila, jak je na tom jaderná energie vzhledem k šetrnosti a přínosu pro ochranu životního prostředí. Podle interních dokumentů z německého ministerstva životního prostředí, které získal NZZ, bylo však předem dané, k jakým výsledkům má studie dojít.
Ich habe umfangreiche Unterlagen aus dem Untersuchungsauschuss zum Atomausstieg zugespielt bekommen und sie in den letzten Wochen für die @NZZ ausgewertet. Das Ergebnis: Die Grünen missbrauchen Steuergeld, um Stimmung zu machen gegen die Kernenergie — auf der ganzen Welt. 🪡 pic.twitter.com/rvCAm3rPOu
— Morten Freidel (@_freidel) November 21, 2024
Projekt měl podle zadání dojít k jasnému cíli, který je popsaný v dokumentu. „Jaderná energie není udržitelná a nepomůže k ochraně klimatu,“ cituje NZZ z interních dokumentů. Projekt byl financován čtvrt milionem euro z peněz daňových poplatníků a k vypracování ho dostal německý Öko-Institut, organizace, která vzešla z protijaderného hnutí v sedmdesátých letech.
Cílem bylo podle NZZ zejména využít studii k ovlivnění mínění na mezinárodní úrovni, konkrétně ke snaze změnit mínění v rámci Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC). Německo provoz posledních tří jaderných reaktorů ukončilo loni v dubnu. Kvůli energetické krizi to bylo později, než se původně plánovalo.
Odklon od jaderné energetiky zahájila někdejší kancléřka za CDU Angela Merkelová v reakci na havárii v jaderné elektrárně v japonské Fukušimě v březnu 2011. Merkelovou v roce 2021 v čele německé vlády vystřídal Olaf Scholz. Jeho sociální demokraté do začátku listopadu vládli se svobodnými demokraty a Zelenými. Svobodní demokraté ale nyní z koalice odešli a Německo čekají předčasné volby.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.