Česko pozastavilo vyřizování žádostí o azyl Syřanům. Vyhodnocujeme situaci, řekl Rakušan
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ministerstvo vnitra pozastavilo vyřizování žádostí o azyl pro občany ze Sýrie. „Jak je obvyklé v případech, kdy dochází k výrazné změně poměrů v zemi, aktuálně jsme pozastavili rozhodování v žádostech Syřanů o azyl v České republice,“ uvedl pro iDNES.cz ministr vnitra a šéf hnutí STAN Vít Rakušan.
Počty Syřanů jsou v České republice velmi nízké, potvrdil Vít Rakušan. „V tuto chvíli spíše monitorujeme a vyhodnocujeme situaci a budeme reagovat podle aktuálního vývoje,“ doplnil Rakušan. V zařízeních ministerstva vnitra k dnešku pobývalo pouze 25 Syřanů. Podle resortu se 13 Syřanů nachází v zařízeních pro zajištění cizinců, zatímco 12 žadatelů o mezinárodní ochranu pobývá v azylových zařízeních SUZ MV.
Oznámení přichází krátce poté, co Rakousko stejně jako Německo zastavilo všechna azylová řízení se Syřany a situaci po pádu režimu prezidenta Bašára Asada znovu vyhodnotí, informoval deník Kronen Zeitung. Ve zhruba devítimilionovém Rakousku nyní žije asi 100 000 Syřanů, kteří z velké části do země uprchli před občanskou válkou ve vlasti.
"Zatímco bývalý diktátor Asad utekl do Ruska, kde dostal azyl z humanitárních důvodů, jeho krajanům už Rakousko takové právo přiznat nechce," píše list. Azylová řízení chce alpská republika pozastavit až do odvolání.
Podobný krok udělal i Berlín. Německé ministerstvo vnitra dnes uvedlo, že Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) vzhledem k nepřehledné situaci v Sýrii přestal s okamžitou platností rozhodovat o žádostech Syřanů o azyl. V Německu pobývá s různým ochranným statusem přibližně 974 000 Syřanů.