Elektronické přihlášky se rozeběhly. Co se mění na přijímacím řízení na střední školy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Možnost podávat elektronicky přihlášky není jedinou novinkou. S digitalizací přichází i proměna přijímacího řízení, která by se mohla do dalších let ještě prohlubovat. Současné změny neřeší problém přetížených kapacit, mají ale výrazně ulehčit průběh přijímaček pro rodiče a žáky. Podávat tak mohou více přihlášek, změny se týkají i zohledňování výsledků předchozího vzdělávání či zveřejňování výsledků.
Po loňském jaru, kdy se na přetížené kapacity vrhl nejsilnější ročník za desítky let a kromě nedostatečných kapacit došlo i k přetížení škol, u kterých rodiče stáli hodinové fronty, se ministerstvo školství rozhodlo k rychlým změnám. I letos se očekává výrazný počet žádostí, kromě samotných deváťáků se zřejmě přidá i nemalý počet dětí, které budou zkoušet „napravit“ nepřijetí na žádaný obor v minulém roce.
Přijímací řízení se bude konat v pátek 12. a v pondělí 15. dubna, nikoli dva dny po sobě, což uchazečům usnadní možnost přesunu k přijímacím zkouškám na školy v různých místech země. Přihlášky je nutné poslat do 20. února, nikoli do konce února, čas a datum podání přihlášky přitom nijak neovlivňuje šanci na přijetí na střední školu. Střední školy nově nemusí zohledňovat výsledky předchozího vzdělávání, výsledky přijímacího řízení pak zveřejní i v informačním systému 15. května.
Uchazeči si mohou podat celkem tři přihlášky místo dosavadních dvou. Budou muset rovnou určit, na kterou školu by chtěli nejvíce. K přihlášení mohou využít elektronický systém, přihlásit se mohou plně elektronicky, hybridně nebo papírovou přihláškou jako doposud.
Ti žáci, kteří se již v listopadu přihlásili na obory s talentovou zkouškou, si mohou nyní podat přihlášky na tři obory bez talentové zkoušky. Celkem tak budou ve svých prioritách seřazovat pět škol, do přihlášky musí doplnit i až dvě školy s talentovou zkouškou, na které jsou již přihlášení. Pokud si uchazeči nevyberou žádný obor bez talentové zkoušky a ani nechtějí změnit pořadí na původně podané přihlášce, do systému je zařadí ředitel první školy na původní přihlášce. O přijetí do oborů vzdělání s talentovou zkouškou se rozhodne ve stejnou chvíli, jako do ostatních oborů.
Na střední školy by se letos mělo podle ministerstva hlásit až 106 000 žáků devátých tříd základních škol a desetitisíce dalších uchazečů, například zájemců o víceletá gymnázia, studentů středních škol, kteří chtějí změnit obor, nebo dospělých uchazečů, kteří se hlásí do dálkového či večerního studia. Ředitel Cermatu Miroslav Krejčí dříve řekl, že se počítá zhruba se 120 000 uchazeči. Elektronický systém podle jeho odhadu využije 50 až 70 procent uchazečů, v jednu chvíli by měl zvládnout minimálně deset až 20 000 současně přihlášených uživatelů.
Ministerstvo školství doporučuje žákům, aby si podali přihlášku alespoň do jednoho oboru s maturitou. Uchazeči, kteří se hlásí na maturitní obory, musí absolvovat jednotnou přijímací zkoušku, která se koná jen v prvním kole přijímacího řízení. Bez jejího absolvování v prvním kole nemůžou být uchazeči přijatí na maturitní obory ani v druhém kole. Všichni uchazeči, kteří se budou přihlašovat na maturitní obory, budou mít na jednotnou přijímací zkoušku dva pokusy, i když se budou hlásit pouze na jeden maturitní obor.
Zároveň ministerstvo doporučuje sestavit pořadí oborů na přihlášce podle skutečného zájmu žáků. Taktizování podle zástupců resortu nemá smysl, jelikož žáci budou přijati do oboru, u kterého mají nejvyšší prioritu a výsledky přijímacího řízení je opravňují k přijetí. Do ostatních oborů přijati nebudou. Jak ale upozorňovali v minulém roce odborníci Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu Národohospodářského ústavu Akademie věd (IDEA), do budoucna by podle nich bylo žádoucí počet přihlášek ještě navýšit, případně i předřadit konání zkoušek před podávání samotných přihlášek.
Na počátku debat o letošních změnách přitom i od ministra školství Mikuláše Beka (STAN) zaznívaly úvahy nad rozšířením počtu přihlášek na pět, Bekův předchůdce Vladimír Balaš (STAN) pak mluvil i o deseti. Podle dřívějších vyjádření ministerstva tak letošní kolo poskytne informace, zda nové nastavení vyhovuje jak školám, tak uchazečům, v budoucnu by se pak počet přihlášek mohl dále měnit.
Třetí a další kola přijímacího řízení už nejsou řízená centrálně, způsob jejich konání je zcela na rozhodnutí škol. Pokud žáci odmítnou školu, na kterou je systém přiřadil, vzdají se tak svého místa, nepostoupí automaticky na školu s nižší prioritou. Budou si tak muset podat novou přihlášku do druhého kola.