Exředitel ŘSD dostane rekordních 11 milionů odškodného. Stíhání bylo nezákonné, rozhodl soud
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Obvodní soud pro Prahu 2 přiznal bývalému výkonnému řediteli Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Michalu Halovi přes 11 milionů korun s úroky za nezákonné stíhání v kauze pronájmu dálničních odpočívadel, uvedl server Česká justice. Většinu částky podle webu tvoří náhrada ušlého zisku, odškodnění by měl muž dostat i za náklady na obhajobu či nemajetkovou újmu. Dnešní rozhodnutí není pravomocné. S ohledem na české poměry jde podle webu o nebývale vysokou částku.
Hala České justici řekl, že přiznané peníze za odškodnění nepovažuje, pokud by nebyl stíhán, mohl si je totiž podle svých slov vydělat. "Drtivou část té přiznané částky však tvoří náhrada ušlého zisku, což nepovažuji za odškodnění. Ty peníze jsem si mohl nebýt té kauzy normálně vydělat a vzhledem ke způsobu výpočtu bych si reálně vydělal víc," uvedl bývalý manažer.
Soudce obvodního soudu Daniel Zejda podle webu při určení výše odškodného odkázal na analýzu srovnatelných případů. Bez příjmů byl Hala čtyři roky, osm měsíců strávil ve vazbě, uvedla Česká justice.
Hala webu dále řekl, že hladina odškodnění za nemajetkovou újmu kvůli trestnímu stíhání je v Česku nastavena nedůvodně nízko, podle něj by byl na místě zásah zákonodárce. Odškodnění by podle něj mělo také reflektovat příjmovou hladinu odškodňovaného.
Bývalý ředitel byl ve dvou kauzách kolem ŘSD obviněn z několika trestných činů. Stíhání Haly a dalších ale později zrušilo Nejvyšší státní zastupitelství. Hala také v další kauze čelil obžalobě z držení dětské pornografie, to se však nikdy neprokázalo. Za toto stíhání muž v minulosti vysoudil více než milion korun.
Jednu z dosud nejvyšších částek za stíhání, konkrétně 5,95 milionů korun, získal pravomocně od státu kurdský lékař a podnikatel Yekta Uzunoglu, který v polovině 90. let strávil dva a půl roku ve vazbě kvůli obviněním z údajných podvodů, přípravy vraždy a mučení. Trestně stíhán byl téměř 13 let, soudy jej ale nakonec zprostily všech obvinění. Verdikt o vysokém odškodném padl i v květnu 2017, kdy Městský soud v Praze pravomocně rozhodl, že stát musí mužům dříve označovaným jako Zádamského gang doplatit dohromady více než osm milionů korun a úroky z prodlení za nezákonnou vazbu a stíhání.
Známým případem odškodnění od státu za trestní stíhání je také kauza zdravotní sestry Věry Marešové, která čelila obvinění z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici. Osvobozená žena žádala celkem pět milionů, soudy jí pravomocně přiznaly 2,27 milionu korun.
Hala v současnosti čelí obžalobě v kauze související s pronájmem odpočívadla Jamenský potok na dálnici D1 na Vysočině. Pražský městský soud ho uznal vinným z podvodu, uložil mu podmíněný trest. Rozsudek v tomto případě není pravomocný, případem se zřejmě bude zabývat ještě Vrchní soud v Praze.