Obří úspěch: mladí čeští filmaři vyhráli studentského Oscara
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česká kinematografie zaznamenala další dílčí úspěch. Krátkometrážní film Krajan mladých režisérů Pavla Sýkory a Viktora Horáka, mimo jiné i redaktora Echa, získal studentského Oscara v kategorii hraných filmů. Tvůrci si ocenění převezmou 14. října na slavnostním předávání v Londýně. Oscar poputuje do písecké Filmové akademie Miroslava Ondříčka (FAMO), kterou oba tvůrci vystudovali a kde film vznikl.
Pětadvacetiminutový hraný film Krajan zvítězil společně se dvěma dalšími snímky v konkurenci celkem šesti finalistů z Polska, USA, Velké Británie, Německa a Itálie. Do soutěže se přihlásilo 2683 filmů z celého světa z 738 vysokých škol a univerzit.
PŘÍMO SOUVISÍ: Zopakují úspěch Svěráka? Mladí čeští filmaři se dostali do finále Oscara
Oceněné historické drama podle scénáře Petra Pelecha vykresluje setkání dvou mužů na chalupě odstřižené od civilizace během silvestrovské noci roku 1944. „Vdovce a důstojníka SS na první pohled nic nespojuje. Jediné, co mají společného, je jejich sudetský původ. Nejprve si začnou povídat o všedních tématech a s blížící se půlnocí začínají řešit palčivější otázky. Odkrývá se tragická minulost a je jasné, že noc bude pro oba muže osudová,“ uvádí synopse filmu Krajan.
Trailer filmu Krajan
Studentský Oscar (anglicky Student Academy Awards) je ocenění, které od roku 1972 uděluje stejně jako „klasického“ Oscara americká Akademie filmového umění a věd za absolventské filmařské počiny. Z českých filmařů jej krom Krajana získal Jan Svěrák v roce 1989 za snímek Ropáci a Marie Dvořáková roku 2017 za krátký film Kdo je kdo v mykologii. Ocenění v roce 2019 také získala česko-ruská filmařka Darja Kaščejevová za film Dcera.
Film o filmu
Pamatuji si to naprosto přesně, říká spolurežisér a kameraman Pavel Sýkora. “Nápad na tento film jsem dostal 24. února 2022. V den, kdy ruská vojska překročila ukrajinské hranice,” vzpomíná na první myšlenku na svůj absolventský film. “Film se sice odehrává během II. světové války, ale znatelně odkazuje na aktuální dění,” řekl Sýkora pro deník Echo24.
Snímek se zaobírá především “sudetskou otázkou” a vztahy mezi Němci a Čechy v období 2. světové války. Nikdy nehynoucí téma, zda Sudety patří Německé říši nebo k Čechám, je katalyzátorem postupně gradujícího napětí. “Bylo to po dlouhé době, co jsem točil se studenty a musím říct, že jsem byl velmi spokojen,” uvedl herec Jiří Štěpnička, který ztvárnil ústřední postavu filmu. “Kolegové z filmové akademie byli vstřícný, profesionální a výsledný film se také povedl.”
Pavel Batěk uvedl, že film Krajan je pro něj takovým “fokusem na jednu kostičku” z mozaiky nesčetných hrůz nacismu. “S klukama (a mám na mysli i Jiřího Štěpničku) byla práce skvělá, jen sužovaná velkou zimou a únavou při nočních natáčeních. Ve výsledku ale zbývají na natáčení jen ty hezké vzpomínky,” zavzpomínal na natáčení Pavel Batěk.
„Při psaní scénáře bylo největší výzvou samotné téma Sudetské otázky – snažit se zachytit všechny aspekty tohoto historicky a politicky komplexního tématu, a přitom vytvořit srozumitelný a poutavý děj,“ říká scenárista Petr Pelech. „Věřím, že náš film nabízí divákům silný příběh, který v nich bude rezonovat,“ dodává Pelech.
Studenti písecké “filmovky” natáčeli čtyři dny v březnu 2023 ve skanzenu Chanovice na Plzeňsku. Náročné podmínky, co se týče zimy a prostředí skanzenu, dopomohlo k tomu, aby filmaři přiblížili atmosféru Silvestrovského večera roku 1944. Film Krajan finančně podpořil Plzeňský kraj, Městský obvod Plzeň 6 Litice, obec Dolní Kalná a další. Premiéru si odbyl v březnu 2024 v pražském kině Dlabačov v rámci festivalu FAMOSFÉRA. Aktuálně snímek putuje po festivalech a 20. září bude promítán na festivalu Finále Plzeň. Mimo jiné získal Cenu za nejlepší film do 30 let na pražském festivalu FOFR.