Šéf „Fialovy kampeličky“ Zelenka je po smrti. Podle policie spáchal sebevraždu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Po předsedovi představenstva Podnikatelské družstevní záložny (PDZ) Robertu Zelenkovi pátrala policie od pátku. O den později, v sobotu, byl Zelenka podle vyjádření policie nalezen bez známek života. „V souvislosti s včerejším pátráním po pohřešovaném muži odvoláváme pátrání s tím, že muž byl bohužel nalezen bez známek života. Zemřel bez cizího zavinění, spáchal sebevraždu,“ řekla pro deník Echo24 v sobotu odpoledne mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.
Zelenka byl formálním šéfem kampeličky, s níž v březnu zahájila Česká národní banka řízení směřující k odejmutí licence, a to kvůli závažným nedostatkům ve fungování záložny. Ve stejnou dobu se o záložnu začala zajímat také hospodářská kriminálka a Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové. Kampelička vešla v širší známost v lednu kvůli kauze „zapomenutého milionu“ premiéra Petra Fialy (ODS).
Policie hledala devětačtyřicetiletého Roberta Zelenku z Prahy od pátku. Vyplývá to z policejní evidence pátrání po osobách. V sobotu odpoledne ale záznam smazala. „Mohu říct, že v souvislosti s včerejším pátráním po pohřešovaném muži odvoláváme pátrání s tím, že muž byl bohužel nalezen bez známek života. Zemřel bez cizího zavinění, spáchal sebevraždu,“ řekla Kropáčová pro deník Echo24.
„V pátek ráno odvezl dceru do školy v Praze-Troji a následně odjel svým vozidlem značky Mazda 6 (...) na dosud nezjištěné místo a do současné chvíle o sobě nedal vědět,“ uvedla předtím mluvčí policie Kropáčová. Zelenka se podle policistů v poslední době potýkal s psychickými obtížemi a měl úzkostné stavy.
Vazby na vlivné politiky ODS
Kolem Podnikatelské družstevní záložny se v minulosti pohyboval úzký okruh podnikatelů a lidí spojených mimo jiné s politiky ODS. Několik let byl jejím podílníkem také premiér Petr Fiala. Mezi lety 2015 a 2020 do kampeličky vložil podle svých slov 950 tisíc korun.
Kromě premiéra Fialy byl dlouholetým podílníkem také premiérův poradce a spoluzakladatel PR agentury Bison & Rose Miloš Růžička. V médiích se objevila i jména dalších politiků a podnikatelů, například bývalého poslance Petra Tluchoře a rovněž v minulosti trestně stíhaného náměstka ministra dopravy Romana Bočka. Oba politici ODS byli zároveň aktéry kauzy Nagyová. Stejně jako jméno dalšího Fialova poradce a elitní chirurga z pražské nemocnice IKEM Ivana Netuky. Netuka ve světle nových skutečností letos v lednu podle svých slov ze záložny vystoupil.
O Fialově podílu se dlouho nevědělo, neboť premiér tuto skutečnost v rozporu se zákonem neuvedl ve svých majetkových přiznáních, které každý rok povinně podával jako poslanec. Na Fialův podíl upozornil až na začátku letošního roku server Seznam Zprávy. Novináři totiž sledovali podezřelé finanční operace související se „ztracenými“ miliony na zbraně pro ukrajinskou armádu a stopy dovedly reportéry do sídla této kampeličky v Celetné ulici v centru Prahy.
Záložna měla donedávna 150 členů a patřila k nejmenším finančním institucím v zemi. Po zveřejnění kauzy se zamlčeným podílem premiéra Fialy se ale potýkala s problémy. Nejdřív se o ni začala zajímat ČNB, která ústav už v minulosti pokutovala, stejně jako Finanční analytický úřad spadající pod ministerstvo financí. Kromě pochybení při řízení družstva vadila centrální bance také nedostatečná prevence proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, tedy lidově řečeno praní špinavých peněz.
Výjimečný zásah ČNB
Centrální banka s Podnikatelskou družstevní záložnou letos v březnu zahájila řízení o odejmutí licence. Mimořádný krok centrální banka vysvětlovala tím, že záložna soustavně neplnila předepsané právní povinnosti. Od té doby záložna nesmí přijímat nové vklady ani poskytovat úvěry a provádět další hotovostní operace. Klientům už může pouze vyplácet jejich peníze.
Podle mluvčí ČNB Štěpánky Filipové je odnětí povolení k činnosti úvěrové instituce, ať už u banky, nebo družstevní záložny, obvykle až „nástrojem poslední volby“. „Přistupuje se k němu pouze tehdy, je-li k tomu ČNB podle právního předpisu povinna, nebo v případě, kdy se žádný z jiných nástrojů dohledu (nápravné opatření, sankce) nejeví jako efektivní. Používá se tedy výjimečně,“ uvedla Filipová.
V posledních letech odebrala centrální banka licenci pouze v jednotkách případů. Naposledy šlo o Sberbank CZ, která však nebyla v souvislosti s panikou vyvolanou ruským vpádem na Ukrajinu schopna plnit závazky vůči klientům.
Muž v pozadí kampeličky
V pozadí kampeličky hraje důležitou roli osoba kontroverzního podnikatele Kamila Bahbouha, jehož jméno se v médiích opakovaně objevovalo například v souvislosti se špionážním skandálem, při němž civilní rozvědka přišla o stovky milionů korun. Naposledy o něm informovaly Seznam Zprávy jako o činovníkovi záložny, který měl vystupovat také v případu ztracených peněz původně určených na nákup munice a zbraní pro ukrajinskou armádu.