Pavel přivítal na Hradě Zelenského. Je v zájmu ČR, aby Ukrajina vstoupila do NATO, řekl
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dorazil ve čtvrtek večer českým vládním speciálem do Prahy, kde se setkal s prezidentem Petrem Pavlem. Ten na následné tiskové konferenci uvedl, že je v zájmu ČR, aby Ukrajina vstoupila do NATO. Zelenského čeká ještě během návštěvy Česka setkání s premiérem Petrem Fialou (ODS), ale také se šéfkou sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) a předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS). Zelenskyj už během dne navštívil i Bulharsko, v pátek zamíří do Turecka. Deník Echo24 sledovalo vývoj na Hradě on-line.
Pavel jednal se svým ukrajinským protějškem Zelenským o aktuální situaci na frontě, vývoji v Bělorusku, summitu Severoatlantické aliance (NATO) ve Vilniusu a zapojení České republiky do poválečné obnovy Ukrajiny.
„Je v zájmu České republiky, aby Ukrajina v momentě, kdy válka skončí, zahájila vstup do NATO. Je to v zájmu bezpečnosti, ale i prosperity,“ uvedl Pavel na tiskové konferenci. Zelenskyj řekl, že Ukrajina je v protiofenzivě. „Útočíme, máme iniciativu. Jde to pomalu, to je pravda. Ale útočíme, necouváme jako Rusové,“ řekl Zelenskyj. Pavel uvedl, že ukrajinský protiútok ukazuje, že Rusko není zdaleka tak silné, jak se tváří.
„Je obdivuhodné, s jakým nasazením, s jakou vůlí se Ukrajina brání zpočátku obrovské přesile. Dnes se dá říct, že se síly pokud ne vyrovnaly, tak vyrovnávají, protože Ukrajina nejenže zahájila protiofenzivu, ale ukazuje, že Rusko zdaleka není tak silné, jak se snažilo nás všechny přesvědčit," poznamenal Pavel.
Zelenskyj zároveň poděkoval za neutuchající podporu České republiky v boji s ruským agresorem. „Česká účast na osudu Ukrajiny je znát, pociťujeme to na obraně, v politice, ve všem, co děláme," řekl. Česko je podle něj důležité v otázce vojenské pomoci Ukrajině, v dodávkách zbraní, v podpoře sankční politiky vůči Rusku, ale i v podpoře vstupu Ukrajiny do EU a NATO. Ocenil i to, že Česko přijalo statisíce uprchlíků. „Sníme o dni, kdy budeme moci zaručit bezpečnost všem lidem a Ukrajinci se budou moci vrátit do své země," řekl.
Pavel na twitteru uvedl, že na Hrad přicestoval muž, který svým odhodláním a statečností inspiruje celý svět. "Za Českou republiku ho dnes mohu znovu osobně ujistit, že v boji za svobodu a suverenitu není sám a nikdy nebude," napsal.
Přímo na Hradě návštěvu ukrajinského prezidenta v Praze sledoval redaktor deníku Echo24 Jan Křovák.
Na Pražský hrad přicestoval muž, který svým odhodláním a statečností inspiruje celý svět. 500 dní prezident @ZelenskyyUa a ukrajinský lid odolávají ruské agresi. Za Českou republiku ho dnes mohu znovu osobně ujistit, že v boji za svobodu a suverenitu není sám a nikdy nebude. pic.twitter.com/N4MBw5J4fH
— Petr Pavel (@prezidentpavel) July 6, 2023
@ZelenskyyUa dorazil na Pražský hrad. pic.twitter.com/PvsygPxkbT
— Jan Křovák (@jan_krovak) July 6, 2023
V 18:21 vzletěl ze Sofie do Prahy vládní speciál se vzácnou návštěvou. @ZelenskyyUa se setká i s @P_Fiala. Půjde o jejich první společné setkání v Praze, předchozí dvě proběhla v Kyjevě. pic.twitter.com/C4m2nUB684
— Václav Smolka (@_smolka_v) July 6, 2023
„Návštěva ukrajinského prezidenta má být vyjádřením ocenění podpory, kterou Česká republika poskytuje Ukrajině od začátku ruské agrese, a přinést vzájemné ujištění, že tato podpora bude pokračovat," uvedla v tiskové zprávě mluvčí prezidenta Pavla Markéta Řeháková. "Na jednání mezi čtyřma očima by prezidenti měli koordinovat své postoje před summitem NATO ve Vilniusu, kde se očekává diskuse mimo jiné o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu," dodala.
Navštívil i Bulharsko
Zelenskyj ještě ve čtvrtek navštívil také Bulharsko, kde jednal s tamním premiérem Nikolajem Denkovem nebo se svým protějškem Rumenem Radevem – mimo jiné o bezpečnosti nebo také o nadcházejícím summitu NATO.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v reakci na Zelenského cestu do Bulharska prohlásil, že Kyjev dělá vše pro to, aby do války „zatáhl“ co nejvíce zemí. Konflikt rozpoutalo loni v únoru Ruskou svou invazí do sousední země. „Mnoho zemí se už do tohoto konfliktu zapojilo, ať už přímo či nepřímo,“ řekl novinářům mluvčí ruského prezidenta podle agentury TASS. Zelenského jednání podle něj nebude mít zásadní vliv na „speciální vojenskou operaci“, jak Moskva nazývá svou vojenskou agresi vůči Ukrajině.
Každý máme svého hrdinu. Hřeje mě pocit, že jsme dnes mohli zprostředkovat setkání dvou lidí, kteří jsou jeden pro druhého hrdinou. Jeden bojuje s těžkou nemocí, druhý s agresí proti své zemi. Respekt si zaslouží oba. Díky za to @ZelenskyyUa. pic.twitter.com/GXrpkfxiCB
— Petr Pavel (@prezidentpavel) July 6, 2023
Podle serveru Ukrajinska pravda Zelenskyj do Sofie přiletěl bulharským vládním speciálem z moldavské metropole Kišiněva. Moldavsko sousedí s jihozápadní částí Ukrajiny. Do bulharské metropole přiletěl krátce po poledni místního času (tedy po 11: 00 SELČ).7
Bulharsko, které je členem Evropské unie a také Severoatlantické aliance, vyváží na Ukrajinu množství munice od začátku ruské invaze loni v únoru, činilo tak ale hlavně přes prostředníky. Server Euractiv dříve poznamenal, že Bulharsko Ukrajině neposkytuje stíhačky ani tanky, ale zejména starou munici, která je stále použitelná. Bulharská armáda je jednou z mála v rámci NATO, která má stále velké zásoby munice do starých sovětských zbraní, které Ukrajina ve velkém používá.
V pátek Zelenskyj navštíví Istanbul, kde bude jednat s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Informovala o tom turecká média. Oba politici by měli hovořit o válce na Ukrajině či o budoucnosti dohody o přepravě ukrajinských zemědělských produktů přes Černé moře, kterou Turecko pomohlo dojednat.
Zelenskyj cestuje od loňského prosince, byl v USA, Británii i na summitu EU
Na první zahraniční návštěvu od začátku ruské invaze na Ukrajinu 24. února 2022 se Zelenskyj vydal loni 21. prosince do USA. V americkém Kongresu tehdy prohlásil, že americká finanční pomoc Ukrajině není charita, ale investice do globální bezpečnosti a demokracie. Ukrajina je živá a bojovná a nikdy se nevzdá, řekl. Zelenskyj do té doby od začátku invaze podnikl jen několik cest po Ukrajině, při nichž zavítal do regionů osvobozených od okupační armády.
Na své druhé zahraniční cestě na začátku letošního února navštívil Zelenskyj Francii, Británii a summit EU. Při setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a německým kancléřem Olafem Scholzem v Paříži 8. února žádal o rychlé dodávky těžkých zbraní a letadel. Ještě tentýž den Zelenskyj zavítal na předem neohlášenou návštěvu Británie. Jednal s britským premiérem Rishim Sunakem a zavítal mezi ukrajinské vojáky, kteří cvičí v Británii. V britském parlamentu mimo jiné uvedl, že vítězství Ukrajiny změní svět a odradí všechny budoucí agresory. Zelenského přijal i král Karel III. a setkal se s vedením britské armády.
- Následujícího dne, 9. února, se Zelenskyj zúčastnil summitu EU v Bruselu. V projevu v Evropském parlamentu (EP) tehdy upozornil, že Ukrajina bojuje s nejvíce protievropským režimem moderního světa a svým nasazením brání i evropské hodnoty. Také poděkoval za pomoc, kterou Kyjevu evropské země poskytují.
- O necelé dva měsíce později, 5. dubna, přicestoval Zelenskyj na oficiální návštěvu Polska. Při jednání s polským protějškem Andrzejem Dudou ve Varšavě uvedl, že boj o svobodu nelze vyhrát jen částečně, vítězství ale není daleko. Zdůraznil, že každá vítězná bitva Ukrajinců ve válce proti ruské agresi chrání i nezávislost Polska.
- Na neohlášenou návštěvu do finských Helsinek přiletěl Zelenskyj 3. května, sešel se s vysokými představiteli severských zemi. O den později při návštěvě Nizozemska zavítal do parlamentu a setkal se také s předsedy vlád Nizozemska a Belgie. Při návštěvě řekl, že pro Ukrajinu je zásadní, aby západní vlády Kyjevu dodávaly zbraně co nejrychleji. Řekl také, že Ukrajina už je de facto členem NATO, ale měla by se jím stát i de iure.
- V polovině května Zelenskyj navštívil Itálii a Německo. Nejprve se 13. května v Římě setkal s prezidentem Sergiem Mattarellou a premiérkou Giorgiou Meloniovou a přijal ho i papež František. O den později jednal ukrajinský prezident v Berlíně s německým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem a s kancléřem Scholzem. Ten prohlásil, že Německo bude podporovat Ukrajinu, dokud to bude třeba. Poté se Zelenskyj přesunul do Cách, kde převzal Cenu Karla Velikého, kterou získal on a ukrajinský lid, a následně do Paříže, kde povečeřel s francouzským prezidentem Macronem.
- Do konce května Zelenskyj navštívil ještě summit zemí G7 v japonské Hirošimě, cestou tam také 19. května nečekaně vystoupil na summitu Ligy arabských států (LAS) v saúdskoarabském Džiddě. Ukrajinský prezident arabské státy vyzval k podpoře svého mírového plánu pro Ukrajinu a uvedl, že některé země, i z arabského regionu, zavírají oči před zločiny Ruska.
- V Hirošimě Zelenskyj 20. května hledal podporu pro svou zemi nejen u lídrů sedmi bohatých ekonomik včetně amerického prezidenta Bidena. Setkal se také s prezidenty a premiéry Indie, Kanady, Japonska, Německa, Francie, Británie, Itálie a s představiteli Evropské unie a dalších zemí pozvaných na summit. „Od Japonska po arabské země, od Evropy po Latinskou Ameriku nacházíme podporu. A pokračujeme v této práci,“ dodal ukrajinský prezident na twitteru.
- Zatím naposledy Volodymyr Zelenskyj vycestoval za hranice https://echo24.cz/a/HkPAb/zpravy-domaci-ukrajinsky-prezident-zelenskyj-v-praze-pavel-fiala-ukrajina-valka-rusko1. června, kdy přijel na summit lídrů Evropského politického společenství (EPC), který se konal v Moldavsku. Zelenskyj na setkání hovořil zejména o západní podpoře Ukrajiny, která podle něj chce na nadcházejícím červencovém summitu NATO ve Vilniusu získat „jasné“ rozhodnutí o https://echo24.cz/a/HkPAb/zpravy-domaci-ukrajinsky-prezident-zelenskyj-v-praze-pavel-fiala-ukrajina-valka-ruskosvé budoucnosti v NATO.
- Do své první zahraniční návštěvy vloni 21. prosince v USA promlouval Zelenskyj ke světové veřejnosti pouze ve videoprojevech při různých příležitostech. Mírovou řeč pronesl například na summitu světových lídrů G20, při předávání cen Grammy či na filmovém festivalu v Cannes. S videoprojevem vystoupil loni v září i na Valném shromáždění OSN v New Yorku. Světové lídry tehdy vyzval, aby Rusku odebrali hlasovací právo v mezinárodních institucích i možnost práva veta v Radě bezpečnosti OSN.
- V polovině loňského června pronesl Zelenskyj on-line projev k českým poslancům a senátorům, který odvysílala i Česká televize. Takto on-line z Kyjeva vystoupil Zelenskyj v mnoha parlamentech, včetně evropského, britského, německého, izraelského a slovenského, a také v americkém Kongresu.
Zdroj: ČTK
čtk,