Lockdowny mohou mít horší dopady, než covid. Institut musel zveřejnit dokumenty o řešení pandemie
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V Německu se na plné obrátky opět rozjela debata známá i z Česka. Nebyla tvrdost proticovidových opatření v důsledku horší, než samotná pandemie? Mělo smysl zavírat tak tvrdým způsobem školy – v čemž bylo mimo jiné Česko za vlády Andreje Babiše (ANO) nechvalně proslulým „rekordmanem“? Zveřejnění dokumentů z let 2020 a 2021 nyní přineslo potenciálně politicky výbušný materiál, informují některá německá média či britský deník The Telegraph.
Institut Roberta Kocha, který byl hlavním německým expertním úřadem pro boj s pandemií, musel zveřejnit po táhlém soudním sporu zápisy z let 2020 a 2021, na nichž jsou zachycena jednání expertů o pandemických opatřeních. Podle médií se v nich tak objevují například pochybnosti o tom, že jsou relevantní důkazy pro povinné užívání respirátorů FFP2 mimo zdravotnická zařízení či varování, že lockdowny mohou potenciálně přinést více škod než samotná pandemie. Podle médií se tak zdá, že měla politická reprezentace v řadě případů postupovat v rozporu s doporučeními vlastního poradního orgánu.
V prosinci roku 2020 se tak v poznámkách například objevuje, že výsledkem lockdownů v Africe byla vyšší úmrtnost dětí. „Důsledky lockdownů mohou být částečně horší než samotný virus,“ cituje z dokumentů The Telegraph. V poznámkách se pak objevuje například záměr komunikovat veřejnosti, proč institut nedoporučuje zavedení povinnosti užívat respirátory FFP2 mimo zdravotnická zařízení.
K veřejnosti se však tyto pochybnosti od institutu nedostaly, píše The Telegraph s tím, že o tři měsíce později Bavorsko jako první v Německu zavedlo povinné respirátory FFP2 na veřejných místech, institut měl konstatovat, že rozhodnutí ostatních úřadů nebude komentovat.
Dokumenty obsahují také řadu začerněných pasáží, německá média tak už přinesla vyjádření politiků, kteří volají po kompletním zveřejnění zápisů a to i z dalších let. Server Multipolar, který se o zveřejnění zápisů od roku 2020 do dubna 2021 s institutem soudil, se chce podle magazínu Der Spiegel soudit dál o odkrytí všech zápisů.
Medien spekulieren, @rki_de habe auf politische Weisung, nicht wissenschaftlich unabhängig, gearbeitet. Das ist falsch. Geschwärzt wurden va Mitarbeiter, um sie vor Hass und Hetze zu schützen. RKI hat in der Pandemie sehr viele Leben gerettet https://t.co/mpq2Rc2NL6
— Prof. Karl Lauterbach (@Karl_Lauterbach) March 25, 2024
Dokumenty podle deníku Bild mluví například také o uzavírání škol, ke kterému mělo opět dojít v rozporu s doporučeními expertů z Institutu Roberta Kocha. Dlouhodobé uzavření škol v době pandemie označil zpětně za chybu i německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach, který přitom v době pandemie patřil spíše k vyznavačům tvrdých opatření. Popřel však, že by jednání institutu během pandemie podléhalo výraznějšímu politickému tlaku.