Zakladatel Googlu volá po delším pracovním týdnu: Kdo pracuje méně než 60 hodin, brzdí ostatní
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Šedesátihodinový pracovní týden by měl být podle spoluzakladatele společnosti Google standardní. Posílit pracovní výkon zaměstnanců je podle Sergeye Brina zásadní především proto, aby firma mohla uspět v rychle se rozvíjející oblasti umělé inteligence. Vyplývá to z interního memoranda, které Brin zveřejnil a které získal deník The New York Times.
„Soutěž zrychlila neskutečným tempem a momentálně probíhá finální závod,“ uvedl Brin v dopisu zaměstnancům Googlu pracujícím na systému umělé inteligence Gemini. „Myslím, že máme všechny ingredience k vítězství v tomto závodě, ale musíme své úsilí znásobit,“ dodal.
Podle Brina je klíčové, aby zaměstnanci Googlu trávili v kanceláři každý všední den a omezili práci z domova. „Doporučuji být v kanceláři alespoň každý pracovní den,“ napsal v dokumentu. Současná firemní politika sice zaměstnancům umožňuje práci na dálku dva dny v týdnu, avšak Brin naznačil, že intenzivnější pracovní nasazení je nutné pro dosažení cíle firmy v oblasti tzv. obecné umělé inteligence (AGI).
Brin zároveň vyzval zaměstnance, aby při programování více využívali umělou inteligenci vyvinutou samotným Googlem. „Naším cílem je být nejefektivnějšími programátory a vědci v oblasti AI na světě – a to tím, že budeme používat naši vlastní AI,“ napsal.
Ačkoliv memorandum nepředstavuje oficiální změnu pracovních pravidel v Googlu, jeho obsah naznačuje tlak na zaměstnance, aby se více zapojili do vývoje umělé inteligence a pomohli firmě konkurovat OpenAI, Microsoftu a dalším technologickým gigantům. Brin se přitom kriticky vyjádřil k pracovní morálce některých kolegů: „Řada lidí pracuje méně než 60 hodin a malá část odvádí jen naprosté minimum, aby prošli. Tato poslední skupina není jen neproduktivní, ale může být také silně demotivující pro ostatní.“
Brin se vrátil k aktivní roli ve firmě po spuštění ChatGPT v roce 2022, kdy Google ztratil náskok v oblasti umělé inteligence. Od té doby intenzivně spolupracuje s týmem Google DeepMind a osobně se podílí na vývoji nových AI technologií.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.