Děti opět narazily do stojících středoškolských kapacit, šance využívají soukromé školy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Česko nechalo úspěšně narazit na nedostatečné kapacity středních škol všechny silné ročníky z doby před patnácti lety. Jako vždy vyčnívá zejména hlavní město Praha, kde přibyly meziročně jen jednotky míst na velmi žádaných čtyřletých gymnáziích a už tradičně panuje značný nesoulad mezi kraji v počtu bodů potřebných pro přijetí. Poptávka je přitom evidentně mezi rodiči a dětmi značná, jak ukazuje i to, že naopak téměř tisícovku míst přidala soukromá gymnázia.
Výsledky přijímacího řízení zveřejnila ve čtvrtek státní organizace Cermat, která je za přijímací zkoušky zodpovědná. Na některou střední školu bylo v prvním kole zkoušek přijatých 89 procent ze všech uchazečů o čtyřleté obory, jedná se o asi 118 000 lidí, podobně jako loni. Nejméně úspěšní u přijímacích zkoušek na čtyřleté obory byli uchazeči v Praze, kde je přijatých 80 procent.
„Neúspěšnost v Praze je způsobená tím, že si každý pátý žák nedal do přihlášky školu, kde by byla nízká konkurence. Primárně se jedná o gymnázia, lycea, obchodní akademie nebo informatické obory,“ uvedl Jan Zeman z PAQ Research. Stejný problém podle něj mohou mít i uchazeči o žádané obory učilišť, jako je například automechanik, cukrář nebo kadeřník.
Připomněl, že se do Prahy hlásí poměrně hodně žáků ze Středočeského kraje. „Spravedlnost určují také kapacity škol. Pokud potřebuje žák v Praze pro přijetí na gymnázium 83 bodů ze 100 a v Moravskoslezském kraji jen 73 bodů, tak si zahráváme s jejich důvěrou v systém či demokracii,“ uvedl Zeman.
„Praha nedokázala rozšířit kapacity svých čtyřletých gymnáziích o jediné místo, přestože se na pražské střední školy hlásil silný ročník 29 500 uchazečů – o 1000 více než minulý rok,“ uvedli výzkumníci z PAQ Research. Míst na gymnáziích v Praze přibylo na soukromých školách, jejich kapacita se zvýšila o 860 míst. Školné na nich podle výzkumníků stojí obvykle 60 000 až 100 000 korun ročně. Je na ně však také výrazně jednodušší se dostat, v průměru stačí méně bodů.
Podle dřívější analýzy přihlášek, kterou dělal Cermat, pochází téměř dvě pětiny uchazečů, kteří se hlásí na čtyřleté a kratší obory středních škol v Praze, z jiného kraje. Přihlášku do Prahy si podalo asi 31 procent uchazečů o čtyřleté obory ze Středočeského kraje. Asi 97 procent pražských žáků, kteří se hlásí na čtyřleté a kratší obory, má přihlášku do školy v Praze, deset procent alespoň jednu do Středočeského kraje.
Do prvního kola přijímacího řízení se v ČR přihlásilo celkem asi 132 700 uchazečů o čtyřleté obory, na některou střední školu bylo přijatých 89 procent z nich, podobně jako v loňském roce. Tři čtvrtiny uchazečů o čtyřleté a kratší obory se dostaly na školu, která byla jejich první volbou, vyplývá z dat Cermatu. Na osmiletá gymnázia se v prvním kole dostalo v republice asi 47 procent uchazečů, na šestiletá asi 34 procent.
Do čtyřletých gymnázií bylo letos přijato asi 15 000 uchazečů, zhruba 13 procent ze všech přijatých, podobně jako loni, vyplývá z dat Cermatu. Mírně vzrostl podíl žáků, kteří se dostali na lyceum, z loňských pěti procent na letošních šest procent přijatých uchazečů. Asi 40 procent přijatých se dostalo do oborů středních odborných škol, loni to bylo 41 procent.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.