Nezlomní Češi. Prudce rostoucí cena piva není překážkou
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Češi jsou milovníci hospod a piva a ani loňská vlna všeobecného zdražování na tom nic nezměnila. V některých krajích spotřeba piva dokonce rapidně vzrostla. Nejvíce se podle aktuálních dat pije v Praze a v Jihočeském kraji, nejméně ve Zlínském kraji. Dokládají to minimálně data od společnosti Sharpgrid, která si všímá i proměn míst, kde lidé pivo konzumují, a rostoucího prodeje piva ve fastfoodech či kavárnách. Společnost porovnávala data z posledního čtvrtletí roku 2021 s posledním čtvrtletím roku 2022.
Provozovatelé hospodských a restauračních zařízeních si neprošli jednoduchými roky. Během předminulého a minulého roku je tvrdě zasáhla protiepidemická opatření, kdy museli buď kompletně uzavřít své podniky nebo výrazně omezit svůj provoz, přičemž spousta z nich tuto situaci neustála a skončila. Po konci protiepidemických opatření přišla inflace, která při svém prozatímním vrcholu v září loňského roku vzrostla až na 18 procent. Sílily tedy obavy, jestli se budou Češi po tak dlouhé době vracet do hospod, kaváren a jiných venkovních zařízení.
Data však ukazují, že Češi na svůj oblíbený nápoj nezanevřeli a vrací se díky němu zpátky do hospod a restaurací, jelikož průměrná spotřeba vzrostla více než trojnásobně oproti cenám. Vůbec největší nárůst spotřeby byl zaznamenán ve Středočeském kraji, kde spotřeba meziročně vzrostla o 53 procent, dále pak v Jihočeském a Ústeckém kraji, kde spotřeba vzrostla o více než 40 procent. Naopak nejméně vzrostla spotřeba ve Zlínském kraji, pouze o 20 procent.
Statistiky společnosti Sharpgrid zaznamenávají spotřebu v oblasti tzv. HoReCa. Tedy v podnicích, kde se setkávají hosté, jako například hospody či kavárny.
Pozoruhodné je, že vyšší spotřeba piva příliš nekoresponduje s vyšší mírou hrubé mzdy a indexem dostupnosti piva, který je založen na teoretickém množství piva, které si obyvatelé daného kraje mohou za místní průměrné ceny z průměrné mzdy pořídit.
Nejdostupnějším z tohoto pohledu je pivo ve Středočeském kraji, Jihomoravském kraji a v Praze, naopak nejvíce se vypije v Karlovarském kraji, Jihočeském kraji a vůbec nejvíce v Praze, kde každý člověk v průměru vypil necelých 5 půllitrů piva. Zde je ale spotřeba významně ovlivněna také turisty, kteří se v minulém roce začali do Prahy vracet.
Lidé více pili oproti předchozímu roku ve fast-foodech, hospodách a kavárnách. Vyšší nárůst oproti restauracím experti vysvětlují tím, že zatímco restaurace v době doznívajících protiepidemických opatření, jakými byly třeba omezená provozní doba do 22:00, mohli provozovat rozvážkové služby, hospody a kavárny byly závislé na času, který hosté strávili v podnicích.
Přitom oproti stejnému období v roce 2021 došlo ke zdražení piva o více než 11 procent. Půllitr piva tehdy v průměru stál 47 Kč, o rok později to bylo už 52 Kč. V takovém případě klasická ekonomická teorie předpokládá, že se spotřebitelé přesunou k levnějšímu substitutu, případně přestanou produkt konzumovat. Pro Čechy je ale zřejmě poptávka po pivu natolik esenciální a neelastická, že i přes zdražení si „na jedno“ stále zajdou.
,