Zástup ministran dál zaváří Okamurovi, Piráti ztrácí, Babiš loví z druhé ruky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Těsně po evropských volbách je už v zásadě jasné, že se i v české politice pomalu ustanovuje nový trend – voliči se nebojí ve větší míře sahat po alternativách ať už k vládním stranám, nebo opozici. V čele s přehledem zůstává hnutí ANO, dál ale výsledky rozdrobují drobnější subjekty, což oslabuje pětikoalici, a především hnutí SPD. Dostavuje se tak neklid na antisystémové a vlastenecké frontě, kde voličská podpora kolísá a fragmentace hlasů se stává stále výraznější.
Podle červnového průzkumu agentury Kantar by sněmovní volby nyní vyhrálo opoziční hnutí ANO s 34 procenty hlasů, což představuje nárůst oproti předchozímu dubnovému průzkumu. Tento výsledek podtrhuje sílící podporu pro ANO, které dominuje politické scéně.
Na druhém místě by se umístila vládní ODS s 16 procenty, což je nárůst o půl procentního bodu. Třetí Piráti, kteří by získali devět procent, si naopak pohoršili o dva procentní body. STAN by získal 9,5 procenta, což je nárůst o jeden procentní bod. Hnutí SPD, které by mělo šest procent, zaznamenalo největší odliv voličů, pokles o tři procentní body oproti dubnu.
Pod pětiprocentní hranicí, nutnou pro zisk poslaneckých křesel, zůstaly TOP 09 i KDU-ČSL, což představuje významný úbytek podpory pro tyto vládní strany. Mimoparlamentní strana Přísaha zaznamenala posílení na 4,5 procenta hlasů.
SPD prý moc politikaří
Podle autorů průzkumu k hnutí ANO přešli někteří nevoliči, další pocházejí ze stran napříč celým politickým spektrem. „Těmto lidem se líbí, že hnutí má známé osobnosti, lepší názory a zabývá se hodně sociální politikou,“ uvádí zpráva Kantaru. Na druhé straně, voliči Pirátů jako důvod odchodu nejčastěji uváděli nedostatečné reprezentování v médiích a malou podporu v průzkumech, proto nejvíce přecházejí k ostatním stranám vládní koalice nebo k hnutí ANO.
Nejčastější důvody odlivu voličů od SPD byly přílišné politikaření, nedodržování slibů nebo třeba spojení s Trikolorou. Bývalým příznivcům se také nelíbí, že strana nepřichází s ničím novým. „Z těchto důvodů odcházejí nejčastěji k hnutí ANO nebo mimoparlamentním stranám,“ nastiňuje zpráva Kantaru.
Ze stran, které nyní nemají zastoupení ve Sněmovně, zaznamenala největší vzestup Přísaha se 4,5 procenta. Přísaha „čerpá nové příznivce z hnutí ANO, u Přísahy cítí na základě voleb do Evropského parlamentu určitý potenciál, je to pro ně něco nového a jiného ve srovnání se současnými zavedenými subjekty“, míní Kantar.
Politolog Roman Chytilek zdůrazňuje, že nedávné evropské volby nemusí určovat dlouhodobé trendy, ale mohou poskytovat důležité signály pro politické strany. „Asi jediná nová věc, která z eurovoleb jednoznačně přetrvá, bude velký entuziasmus obou nových subjektů zkusit si přenést svou dobrou formu do národních voleb,“ vysvětluje Chytilek. To je špatná zpráva zejména pro SPD, ale vlastně pro většinu etablovaných stran, které budou muset hodně zvažovat, jak se k novým soupeřům postavit. Kromě toho ještě eurovolby ukázaly, že se volebně vyplácí soulad mezi tím, co strany chtějí a prosazují a jaké ony samy nebo jejich čelní kandidáti jsou, dodává.
Potenciální problém představují menší strany nejen pro opozici, ale i pro koalici. Pro nevládní tábor, a především SPD proto, že soutěží o podobného voliče, a pro koalici proto, že vstup další strany do parlamentu po volbách v roce 2025 by mohl ohrozit šance současných koaličních stran složit většinovou vládu i při dobrém výsledku. „Česká republika je zatím v tomto volebním období až ukázkovým příkladem různých efektů ve stranické politice, které vznikají a následně mizí v průběhu jednoho volebního cyklu,“ uzavírá Chytilek.