Volby na Slovensku: Podle průzkumu zvítězí s 23,5 procenty Progresivní Slovensko, těsně před Směrem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Podle průzkumu agentury Focus vyhraje sobotní parlamentní volby na Slovensku strana Progresivní Slovensko s 23,5 procenty. Druhý by měl být Ficův Směr-SD s 21,9 procenty. I podle exitpollu agentury Median pro RTVS by výsledky měly být těsnější a volby by mělo vyhrát Progresivní Slovensko s 20 procenty hlasů, následovat by měl Směr-SD s 19,1 procenty a Hlas-SD s 11,2 procenty. Do slovenské Národní rady by se podle průzkumů mělo dostalo celkem sedm až osm subjektů. Na základě exitpollů by měly problém sestavit vládu jak PS tak Směr.
Podle průzkumu Focusu pro TV Markíza by se za prvním Progresivním Slovenskem (23,5 procent) a druhým Smerem-SD (21,9 procent) měl umístit s 12,2 procenty Hlas-SD. Dále by se měly do slovenské národní rady dostat i OLaNO (8 až 9,5 procent), SaS (6,4 procent), Republika (6 až 6,1 procent) a KDH (5,3 až 6,4 procent). Podle průzkumu Medianu by se měla dostat i SNS s 5,4 procenty.
Předseda hnutí Progresivní Slovensko Michal Šimečka po zveřejnění výsledků exitpollů uvedl, že pro jeho hnutí vypadají nadějně, ale chce být opatrný s vyvozováním závěrů. Uvedl také, že výsledky jsou a zřejmě i budou těsné. "Máme s tím hořkou zkušenost z minulých voleb," varoval šéf nyní neparlamentní strany, které před třemi lety první odhady přisoudily překročení pětiprocentního prahu pro vstup do sněmovny. Šimečka rovněž poděkoval voličům za to, že přišli k volbám a prohlásil, že účast by mohla být velmi slušná.
"Myslím si, že nás čeká mnoho dní rozhodování, jak to na Slovensku bude," řekl předseda Hlasu-SD Peter Pellegrini TV Markíza po zveřejnění odhadů. Analytici už před volbami uvedli, že postoj Hlasu-SD bude pro sestavení nové vlády klíčový. Pellegrini Markíze také řekl, že odmítá spolupráci s populistickým hnutím Republika, které je podobně jako Směr-SD proti vojenské pomoci Ukrajině a které by chtělo uspořádat referendum o vystoupení Slovenska z NATO.
Exit poll pro Markízu připravila agentura Focus za pomoci zhruba 500 tazatelů, kteří sbírali data od zhruba 20 tisíc respondentů bezprostředně po jejich odchodu z volební místnosti. Exit poll pro RTVS zpracovala agentura Median na vzorku 16 805 respondentů.
Volební místnosti se na Slovensku otevřely v 7 hodin ráno, původně mělo sčítání hlasů začít po 22. hodině, kvůli přerušení hlasování ve dvou volebních místnostech během dne, by posunut závěr hlasování o 45 minut, tedy na 22:45.