SPD potvrdilo Okamuru, dorazil i Zeman. „Peníze Čechům, ne Ukrajině. Ne migraci, ne euru“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Šéf opozičního hnutí SPD Tomio Okamura obhájil svůj post. Na celostátní konferenci pro něj hlasovalo 88 procent delegátů, když získal 195 hlasů. Protikandidáta neměl. Konference začala kritikou vlády a odmítnutím války, migrace či eura. Dorazil na ni i bývalý prezident Miloš Zeman.
„Peníze Čechům, ne Ukrajině. Chceme mír, ne válku. Ne migraci, ne euru. Chceme právo na referendum,“ uvedl Okamura. Podle něj vláda „najela na strašení Ruskem a doslova válečný mód“ a nedávné slovenské prezidentské volby mohou být inspirací.
„Pokud se spojíme všichni, kdo chceme mír a ne diktát Bruselu, máme šanci zvítězit proti válečným štváčům z pětikoalice,“ uvedl šéf SPD. Dodal, že pokud budou „vlastenecké strany“ v eurovolbách úspěšné, mohou překreslit politickou mapu EU. Okamura kritizoval cenzuru, migrační pakt či plány unie na snižování emisí.
Parlamentní SPD bude na konferenci jednat i o přípravě na podzimní krajské a senátní volby. Okamura zmínil snahu získat voliče hnutí ANO. Místopředseda Radim Fiala řekl, že hnutí SPD musí posílit v komunálu a nemůže podcenit senátní volby. „Zároveň musíme dát jasný signál pro sněmovní volby v roce 2025. Musíme být připraveni podílet se na vládě,“ uvedl Fiala. Podle něj „volič napoví“, s kým by hnutí mohlo případně pak vládnout.
Konference začala minutou ticha za nedávno zesnulého poslance SPD Jaroslava Baštu. Následovala hymna. Na pódiu v jednacím sále bylo předsednictvo hnutí, které vedle Okamury a Fialy tvoří poslanci Radek Rozvoral a Radovan Vích a europoslanec Ivan David. Čestné místo připadlo exprezidentovi Zemanovi. Jako první vystoupil Okamura. Přijelo 225 delegátů a delegátek.
Hnutí SPD je na české politické scéně od června 2015, kdy ho Okamura založil po vnitrostranických sporech a odchodu z Úsvitu přímé demokracie. Uspělo ve sněmovních volbách v roce 2017 i 2021. Podle volebních průzkumů se teď podpora SPD pohybuje kolem deseti procent. Hnutí ve svém dlouhodobém programu píše, že je vlastenecké a prosazuje přímou demokracii, tradiční hodnoty, referendum o vystoupení z Evropské unie či rovný růst důchodů všem o stejnou částku. Odmítá přijímání migrantů, rovné manželství pro všechny či vyplácení dávek lidem, které označuje za nepřizpůsobivé.