Evropu zaplavily levné solární panely z Číny. Přinesly s sebou i bezpečnostní riziko
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Evropu zaplavily levné solární panely z Číny, které mohou být vlky v rouše beránčím. U těchto panelů hrozí potenciální nebezpečí zneužití, jelikož výrobci jističů, elektroměrů a řídících jednotek, mohou skrze internetové připojení a IP adresy zjistit nejrůznější data uživatelů. Výrobci mohou díky serverům v komunistické Číně zjistit nejrůznější data a informace o produkci solárních elektráren, ale i o uživatelích. Na dálku by také mělo být možné solární panely zkratovat, vypnout či jinak ovládat a poškodit. Před praktikami čínských producentů varoval už dříve Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
Zatímco ruský medvěd "vyklidil" pole, tak zadními vrátky přichází do Evropy čínský drak. Čínské technologie a výrobci napojení na solární panely potenciálně mohou ohrozit tuzemskou energetickou soustavu, jelikož mají přístup do ovládání jističů a řídících jednotek. Nová evropská směrnice Zákon o kyberbezpečnosti (NIS2), která je v současné době v parlamentu, by měla stanovit pravidla kybernetické bezpečnosti pro řadu firem. Směrnice i zpráva NÚKIBu varuje právě před levnými solárními panely z Číny, které v posledních letech zaplavily Evropu a díky své ceně často nemají na trhu konkurenci.
Solární elektrárny totiž nejsou pouze panely na střechách a polích, ale váží se k tomu také cloudové servery a řídící jednotky napojené na systémy v zahraničí. Tyto dodatkové "chytré" komponenty jsou navíc většinou špatně zabezpečené a snadno napadnutelné, jelikož pochází často z Číny nebo mají servery zřízené na čínském území. Pekingská vláda navíc zasahuje do vedení globálních čínských firem, díky čemuž hrozí nebezpečí, že se citlivé údaje evropských uživatelů ocitnou na stole čínských komunistů.
Přitom řada globálně úspěšných a zavedených čínských firem čelí západním a eurounijním sankcím. Některé jsou podezřelé z toho, že nechávají otevřená zadní vrátka čínské vládě. Mohlo by tak jít o úmyslně vytvořené slabiny, které mohou být zneužity k útokům a získání citlivých dat. V rámci solárních panelů se jedná především o únik citlivých údajů (monitoring solárních elektráren, odposlouchávání v okolí panelů) či útoky na energetickou infrastrukturu (vypnutí, poškození a vyvolání zkratu či požáru panelů).
NÚKIB už na konci května 2022 vydal Varování před použitím chytrých elektroměrů ze zemí s nedůvěryhodným právním prostředím. Hrozby plynou z použití technických nebo programových prostředků sloužících k chytrému měření elektřiny tzv. smartmeteringu (chytrých elektroměrů), které nepochází ze zemí s důvěryhodným právním prostředím. "Varování se týká provozovatelů distribučních soustav elektřiny, kteří jsou povinni při nákupu technologie smartmeteringu zvážit hrozbu v analýze rizik a přijmout adekvátní opatření ke snížení identifikovaného rizika v procesu výběru dodavatele technologií," uvedl NÚKIB.
Podle úřadu je hrozba na vysoké úrovni (pravděpodobná a velmi pravděpodobná). „K vydání tohoto Varování přistupujeme v reakci na nutnost instalace chytrých elektroměrů v rámci distribučních soustav elektřiny. Tuto povinnost ukládá distributorům evropská legislativa a v současné době je třeba zahájit nákup chytrých elektroměrů a s tím spojená zadávací řízení. Zároveň dopady realizace popsané hrozby jsou potenciálně obrovské, až na úrovni celostátního blackoutu, proto bylo nutné ze strany Úřadu na tuto hrozbu reagovat,“ řekl tehdejší ředitel NÚKIB a současný náčelník generálního štábu Karel Řehka.
„Volba důvěryhodných strategických partnerů je v kontextu současného dění na mezinárodním poli důležitější, než kdy předtím. Stát tím deklaruje podporu energetickým společnostem v jejich snaze zajistit bezproblémové fungování energetického sektoru. Bezpečnost je naší jednoznačnou prioritou,“ uvedl už dříve ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).
Úřad doporučuje nákup elektroměrů, řídících jednotek a jističů od členských států EU, NATO, EHP či OECD, které jsou ekonomickými a vojenskými spojenci České republiky. "Jejich právní prostředí odpovídá právnímu prostředí států, se kterými má Česká republika zájem úžeji spolupracovat v zásadních oblastech mezinárodní spolupráce i národní bezpečnosti," uvedl úřad s doporučením, aby si lidé dávali pozor na produkty ze zemí s méně důvěryhodným právním prostředím jako je například Čínská lidová republika.
Hrozba spočívá v použití technických nebo programových prostředků pro implementaci technologie chytrých měřičů elektřiny. "Zásadní pro její výši je zejména to, že se dotýká sektoru energetiky, který je klíčový pro veškerá další odvětví a realizace dopadu této hrozby představuje možnost blackoutu na úrovni přenosové soustavy, tedy na celém území České republiky. Blackout by pak spustil dominový efekt, který by zasáhl veškerá odvětví lidské činnosti v Česku, a to i s možným přeshraničním dopadem," upozorňuje ve zprávě NÚKIB. Ředitel úřadu Lukáš Kintr v nedávném rozhovoru pro deník e15 řekl, že v brzké doby by mělo být jasno, jak se úřad postaví vůči potenciální hrozbě a nevyloučil i odpojování rizikových zařízení od energetické sítě.