V otázce ruské a čínské hrozby, se náš pohled s Německem postupně sbližuje, řekl Pavel velvyslancům
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Prezident Petr Pavel v úterním projevu k českým velvyslancům na Pražském hradě vyzdvihl důležitost bezproblémových vztahů se sousedními zeměmi, jsou podle něj předpokladem bezpečnosti Česka. V listopadu na Hradě přivítá protějšky ze zemí Visegrádské skupiny, kam vedle ČR patří Slovensko, Polsko a Maďarsko.
Vztahy se sousedními státy označil Pavel za nejlepší v moderních dějinách. Zmínil také nadcházející parlamentní volby na Slovensku. "Věřím, že ať už bude výsledek voleb jakýkoli, naše nadstandardní přátelství zůstane pevné. Osobně se o to budu dále zasazovat," poznamenal.
Z pohledu velikosti a síly je pak českým nejvýznamnějším partnerem v Evropě Německo, které podle Pavla prochází geopolitickým i ekonomickým přerodem. "V řadě otázek, například ruské a čínské hrozby, se náš pohled postupně sbližuje," míní. Česko má zároveň zájem na modernizaci německého hospodářství, co se týče zelené a digitální transformace, s čímž je propojena i česká prosperita.
V listopadu na Hradě přivítá prezidenty zemí V4. Věří, že má smysl usilovat o to, aby skupina byla věrna svému zakladatelskému duchu, který byl demokratizační a proevropský. Za další předpoklad pro silné a bezpečné Česko považuje Pavel členství v Evropské unii a Severoatlantické alianci (NATO).
V projevu také apeloval na usilovné hledání koalic napříč Evropou, například v Pobaltí či ve Skandinávii. Zásadní jsou podle něj vztahy se Spojenými státy, za správný krok považuje nedávno ratifikovanou dohodu o obranné spolupráci.
Stálicí české zahraniční politiky jsou vztahy se zeměmi, které mají zájem o integraci do euroatlantického prostoru, míní Pavel. Hovořil o zemích západního Balkánu či Ukrajině, Moldavsku a Gruzii. Rozšíření EU se podle hlavy státu stále více ukazuje být nejen geopolitickou prioritou, ale také existenční otázkou. V případě váhání se mohou v Evropě prosadit zájmy neslučitelné s našimi, míní Pavel. Za důležitou považuje i kooperaci s Indo-Pacifikem či upřímnější dialog se zeměmi globálního Jihu.
Prezident velvyslancům řekl, že podporuje, aby Česko přijalo nějakou formu korespondenční volby. Nesouhlasí s tím opozice. Ocenil zároveň, že se našel soulad v úsilí o jednotnou a předvídatelnou zahraniční politiku mezi nejvyššími ústavními činiteli. Zahraniční politika jeho úřadu nebude hradní jako v minulosti, ale především státní - koordinovaná, transparentní, srozumitelná, a tedy důvěryhodná, uvedl.
Dobrý pocit má Pavel z toho, že se daří měnit obraz Česka, donedávna vnímaného jako těžko srozumitelného a často nepředvídatelného partnera. Uvedl také, že chce ekonomickou diplomacii podporovat jiným způsobem než někteří jeho předchůdci. "Musíme být sebevědomí, pragmatičtí, transparentní, aniž bychom ale rezignovali na naše hodnoty," řekl.