Útok na kibuc, únos ženy, dodávky munice. Jak zaměstnanci OSN pracovali pro Hamás
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Americký list The New York Times (NYT) dnes s odkazem na izraelský dokument poskytnutý americké vládě popsal podrobnosti týkající se zaměstnanců Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), kteří dostali výpověď kvůli podílu na říjnovém útoku Hamásu na Izrael. Deset z 12 lidí podle těchto informací patřilo k palestinské islamistické skupině Hamás a jeden k další militantní organizaci Palestinský islámský džihád. Jeden ze zaměstnanců se loni 7. října podílel na útoku Hamásu na kibuc Beeri, kde přišlo o život 97 lidí, další byl zapojen do únosu ženy, jiný zase dodával munici.
Informace jsou v dokumentu poskytnutém vládě Spojených států a podrobně popisují izraelská obvinění vůči 12 zaměstnancům UNRWA, kteří se podíleli na útocích Hamásu na Izrael 7. října nebo byli zapojeni do následných aktivit palestinských ozbrojenců.
OSN v pátek oznámila, že UNRWA propustila několik pracovníků poté, co se seznámila s obsahem obvinění. Podrobně se však k věci nevyjádřila. NYT však píše, že jeho novináři měli v neděli možnost do zmíněného dokumentu nahlédnout.
Obvinění zároveň přiměla řadu zemí, včetně USA, Británie, Francie a Německa, pozastavit financování UNRWA, a to přestože se ve válkou zmítaném Pásmu Gazy humanitární situace nadále zhoršuje. Česká republika UNRWA finančně nepodporuje.
Inkriminovaní pracovníci UNRWA byli obviněni z toho, že pomáhali Hamásu zorganizovat útok, který rozpoutal válku v Pásmu Gazy, nebo že mu pomáhali v následujících dnech, píše NYT. Při útoku na Izrael 7. října palestinští ozbrojenci podle izraelských úřadů zabili asi 1200 lidí a přes 240 jich unesli do Pásma Gazy. Zhruba stovku propustili během dosud jediného příměří koncem listopadu.
Generální tajemník OSN António Guterres v neděli nad obviněními vyjádřil zděšení a poznamenal, že devět z 12 obviněných zaměstnanců bylo propuštěno. Zároveň požádal země, které pozastavily financování UNRWA, aby to přehodnotily. UNRWA je jedním z největších zaměstnavatelů v Pásmu Gazy, kde pro tuto agenturu pracuje 13.000 lidí, zejména Palestinců.
Ze 12 obviněných osob jich devět bylo podle UNRWA identifikováno a dostali výpověď a další dva jsou po smrti.
Dva nejmenovaní západní představitelé potvrdili, že byli s obsahem dokumentu v minulých dnech seznámeni, ale dodali, že nemohli ověřit podrobnosti. Ačkoli Spojené státy zatím samy izraelská tvrzení nepotvrdily, američtí představitelé tvrdí, že je považují za dostatečně věrohodná, aby na jejich základě byla pozastavena pomoc.
NYT ověřil totožnost jednoho z 12 zaměstnanců, vedoucího skladu, jehož profil na sociálních sítích jej uvádí jako zaměstnance UNRWA a na fotografiích má oblečení s označením OSN.
V izraelském dokumentu, který byl v pátek předložen americkým představitelům, jsou jména a pracovní pozice zaměstnanců UNRWA a obvinění proti nim. Izraelské zpravodajské služby podle těchto informací odhalily pohyb šesti z mužů v Izraeli 7. října na základě mobilních dat. Další Izraelce odposlouchávali při telefonátech provedených v Pásmu Gazy, v nichž podle dokumentu tyto osoby hovořily o svém zapojení do útoku Hamásu. Tři z Palestinců obdrželi zprávy, které jim nařizovaly, aby se 7. října dostavili na shromaždiště, a jeden z nich měl podle dokumentu přinést granáty, které doma skladoval.
Sedm z obviněných údajně vyučovalo předměty jako arabština a matematika na školách UNRWA. Dva další byli také zaměstnáni ve školách. Zbývající tři byli v dokumentu popsáni jako úředník, sociální pracovník a vedoucí skladu.
Nejpodrobnější obvinění se týkala výchovného poradce z Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy, který čelí nařčení, že se svým synem spolupracoval na únosu ženy z Izraele. Sociální pracovník z centrální části Pásma Gazy byl obviněn z podílu na převozu těla mrtvého izraelského vojáka do Pásma Gazy a také z distribuce munice a koordinace vozidel v den útoku.
UNRWA vznikla po konci první arabsko-izraelské války s úkolem zajišťovat palestinským uprchlíkům jídlo a další služby jako vzdělání a lékařskou péči. Oficiálně byla založena na konci roku 1949 Valným shromážděním OSN. Vláda bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v roce 2018 financování agentury zablokovala kvůli tomu, že podle ní jen prodlužuje problém kolem palestinských uprchlíků a je třeba její práci reformovat. Administrativa nynějšího prezidenta Joea Bidena později pomoc obnovila.