Snaha obejít státy, které nepřijaly Istanbulskou úmluvu? EU chystá novou směrnici
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Státy Evropské unie již znají podobu nové směrnice o potírání násilí vůči ženám. Ambicí normy je prevence a potírání násilí vůči ženám, kriminalizace určitých forem násilí na ženách bez ohledu na to, zda se dějí v reálném životě nebo na internetu a zajištění silnějších práv obětí. Podle eurokomisařky Věry Jourové směrnice svým způsobem nahrazuje Istanbulskou úmluvu, kterou český Senát nedávno odmítl ratifikovat.
Nová pravidla by měla kriminalizovat řadu činů, včetně mrzačení ženských pohlavních orgánů a kybernetického násilí. Kybernetickým násilím je označováno nesouhlasné sdílení intimních obrázků, kybernetické pronásledování, kybernetické obtěžování i podněcování k násilí nebo nenávisti. Směrnice by měla také zajistit, aby oběti měly přístup ke spravedlnosti, právo požadovat náhradu a rovněž přístup k bezplatné lince pomoci a do krizových center.
Europoslanec a lídr koalice Spolu pro letošní eurovolby Alexandr Vondra (ODS) pro Echo24 připomněl, že hlasování v EP je až v dubnu. „Je to směrnice, nikoli přímo účinné nařízení, takže to pak bude ještě věcí posuzování v českém parlamentu. A za třetí Istanbulská úmluva se tam zmiňuje, ale nikoli jako povinnost ratifikace, ale jen některá její doporučení, která jsou už součástí našeho práva, nebo je už obsahuje návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka na redefinici znásilnění. S tím nemám žádný problém,“ uvedl Vondra.
Podle lidoveckého europoslance Tomáše Zdechovského jde o snahu obejít členské státy, které se rozhodly nepřijmout Istanbulskou úmluvu. „Domácí násilí není jen věcí můžu, ale i žen. Je trochu smutné, pokud se snažíme v zákonech tyto skutečnosti popřít. Podle mě bychom měli chránit všechny oběti násilí včetně dětí, seniorů i mužů,“ uvedl Zdechovský. „Hlavně bychom neměli přidávat do zákonů pochybné gender ideologie,“ dodal Zdechovský.
Europoslanec Mikuláš Peksa pro Echo24 uvedl, že Evropská unie jako celek Istanbulskou úmluvu ratifikovala, takže ji promítá do těch oblastí, ve kterých má pravomoci. „Jsem rád, že se díky tomu i Česká republika přibližuje standardu ochrany práv žen obvyklému v civilizovaném světě. Obzvláště mě těší, že v Evropě dokážeme tyto změny prosazovat navzdory arogantnímu postoji konzervativní většiny českého Senátu, která se nás v rámci svých pravomocí snaží vracet do středověku,“ uvedl Peksa.
Europoslankyně Radka Maxová pro Echo24 řekla, že směrnice o násilí na ženách je i reakcí na to, že Istanbulská úmluva, která měla zásadně zvýšit bezpečnost žen, nebyla ratifikována ve všech státech EU, včetně České republiky. „Přitom násilí vůči ženám stále přetrvává. Například v České republice je ročně spácháno kolem 12 000 znásilnění a naprostá většina obětí jsou ženy. Každý druhý pachatel přitom dostane jen podmínku. V celé Unii se pak zintenzivňuje problém násilí v online prostoru,“ míní Maxová.
Jourová: Náhrada Istanbulské úmluvy
Aby norma začala platit, musí ji ještě schválit ministři členských zemí a plénum Evropského parlamentu, což je ovšem již považováno za formalitu. Eurokomisařka Jourová očekává, že by směrnice měla být definitivně schválena do konce dubna.
„Nikdy jsme takovou směrnici o násilí na ženách neměli. Je to i reakce na to, že ve všech zemích EU se neratifikovala Istanbulská úmluva, na kterou jsem celá léta spoléhala, že bude bezpečnou metlou proti násilí na ženách a proti domácímu násilí,“ řekla ČTK Jourová. Směrnice podle ní poprvé definuje trestné činy v on-line prostoru, ať již jde o stalking nebo nenávistné projevy mířící na ženy. Je v ní rovněž i trestní postih za rozšiřování intimních fotografií a obrázků bez souhlasu. „Ženy po dlouhou dobu vstupem do on-line prostoru vstupovaly do džungle, kde na ně čekali predátoři. Nikdo se nezabýval nějakou větší ochranou,“ míní Jourová.
Podle místopředsedkyně Evropské komise jsou ve směrnici zmíněny trestní sazby od roku za distribuci intimních obrázků bez souhlasu a dva roky za kybernetické stalkování nebo nenávistné projevy. „A samozřejmě jsme v oblasti trestního práva, takže to budou posuzovat prokurátoři a soudy, jestli ten který pachatel si zaslouží trest,“ upřesnila Jourová. Vysoké tresty, pět až sedm let, norma stanovuje i pro ženskou obřízku.
Svůj pozitivní postoj k reformě potvrzuje i Maxová. „Jsem ráda, že směrnice trestné činy v online prostoru definuje a zahrnuje i trestní postih za rozšiřování intimních fotografií. Celkově je to krok správným směrem. Směrnice ukazuje, že to myslíme vážně s ukončením násilí na ženách, a že za našimi slovy stojí konkrétní činy,“ dodala Maxová.
Ve směrnici se rovněž hovoří o nutnosti udělat kampaň, která by působila jako prevence proti znásilnění, které se v textu objevuje „jako trestný čin, který se má v členských zemích trestat na základě definice, že je to sex bez souhlasu“, doplnila.
Istanbulskou úmluvu, tedy Úmluvu Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám, Česko dosud neratifikovalo, český Senát ji na konci ledna těsnou většinou neschválil. O souhlasu s úmluvou, která vyvolává spory mezi liberální a konzervativní částí společnosti, měla rozhodovat také Poslanecká sněmovna, s ohledem na postoj Senátu už ale dokument zřejmě projednávat nebude. Nová směrnice podle eurokomisařky Jourové Istanbulskou úmluvu svým způsobem nahrazuje. „To, co jsem slyšela v členských státech, zejména výtky ze strany církví, byly někdy opravdu fantasmagorické fantazie, co všechno ta konvence může znamenat,“ uvedla Jourová.