Německá opozice žádá stop migrantům ze Sýrie a Afghánistánu. Podle vládní SPD to nejde
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Předák německé opozice a šéf konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Friedrich Merz požaduje stopku pro přijímání běženců z Afghánistánu a Sýrie. Podle deníku Die Welt se se svými požadavky obrátil na kancléře Scholze. O spolupráci by lídři vládní koalice a opozice měli jednat v úterý. Místopředseda frakce CDU/CSU ve Spolkovém sněmu Jens Spahn pak vyzval k uzavření hranic pro nelegální migraci. Opozice své požadavky zdůvodňuje mimo jiné teroristickým útokem v západoněmeckém Solingenu, kde v pátek mladý Syřan zabil nožem tři lidi.
"Tento čin se řadí do celé série útoků nožem, kterým v posledních měsících v Německu padla za oběť řada lidí," uvedl Merz v dopise příznivcům. "Po teroristickém činu v Solingenu by mělo být jasné, že problémem nejsou nože, ale lidé, kteří s nimi pobíhají," zdůraznil.
Merz rovněž vyzval sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze, aby jeho vláda s unií CDU/CSU spolupracovala ve snaze dalším útokům předejít. Jako kroky, které je třeba učinit, zmínil důsledné deportace migrantů do Sýrie a Afghánistánu a stopku jejich dalšímu přijímání.
Generální tajemník Scholzových sociálních demokratů (SPD) Kevin Kühnert řekl veřejnoprávní televizi ARD, že skončit s přijímáním běženců není možné, neboť by to bylo v rozporu s ústavou. Ta totiž právo žádat o azyl umožňuje.
Spahn, který patří k vlivným představitelům CDU a konzervativní unie, kterou CDU tvoří společně s bavorskou Křesťansko-sociální unií (CSU), požaduje uzavření hranic pro nelegální migraci. Zástupci CDU/CSU opakovaně žádají ministryni vnitra Nancy Faeserovou, aby obnovila kontroly na hranicích se všemi německými sousedy, dokud nebude azylový systém Evropské unie fungovat. Německo nyní střeží pomezí s Českem, Polskem, Rakouskem a Švýcarskem. Kvůli skončené olympiádě a následné paralympiádě kontroluje i hranici s Francií.
Téma migrace je nyní v Německu aktuální, a to nejen kvůli zvyšujícímu se počtu útoků nožem. Hraniční kontroly a deportace patří k předvolební kampani, neboť v září se konají zemské volby v Sasku, Durynsku a Braniborsku. Za rok v září pak budou Němci vybírat i nový Spolkový sněm, a tím i budoucí spolkovou vládu.
čtk,
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.