STÁTNÍ ROZPOČET

„Prezident Pavel promarnil možnost ukázat, že lhát se nemá.“ Exministři financí cupují rozpočet

STÁTNÍ ROZPOČET
„Prezident Pavel promarnil možnost ukázat, že lhát se nemá.“ Exministři financí cupují rozpočet

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Prezident Petr Pavel prováhal podpisem státního rozpočtu na příští rok příležitost ukázat vládě Petra Fialy (ODS), že lhát se nemá a že nebude tolerovat rozpočty s objektivně nepravdivými údaji. Shodli se na tom exministři financí Miroslav Kalousek a Ivan Pilný. Podle Pilného vystavil Pavel bianco šek na to, že si vláda může v příštím roce upravovat rozpočet, jak bude chtít.

Státní rozpočet na příští rok počítá s deficitem 241 miliard a Fiala opakovaně uvádí, že bude rekordně investiční. Kritici včetně řady ekonomů v čele s Národní rozpočtovou radou opakovaně upozorňují na to, že v něm jsou podhodnocené výdaje, respektive nadhodnocené příjmy. Navíc počítá podle mnoha z nich s příliš optimistických hospodářským růstem České republiky.

Rozpočet v České televizi obhajoval ministr dopravy Martin Kupka (ODS). „Spadl mi kámen ze srdce, je to pozitivní zpráva pro veřejnost, že má Česká republika od 1. ledna platný rozpočet. Argumenty proti rozpočtu zaznívaly ve veřejném prostoru a proti tomu byla zkušenost s předchozími rozpočty, u nichž se nám podařilo schodek dodržet, respektive snižovat ty deficity, takže to nakonec zřejmě převážilo,“ řekl k tomu, že prezident Pavel rozpočet podepsal.

Stínový premiér Karel Havlíček (ANO) uvedl, že nepočítal s tím, že by prezident rozpočet nepodepsal. „Pan prezident ukázal, že je ochoten těch zhruba 40 chybějících miliard tolerovat. Vůbec nechápu, jak tam můžete mít 8,5 miliardy na obnovitelné zdroje, když podle zákona tam máte mít 20 až 25 miliard, což už není dneska jen odhadnutelné, to už je v podstatě jisté. Hrajete vabank s poměrně velkou částkou a nemáte to podložené zákonem,“ připomněl Havlíček jeden ze zásadních problému rozpočtu.

Podobně hovořil také bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, kterého podobně jako Havlíčka nepřekvapilo, že Pavel rozpočet podepsal. „Pan prezident promarnil možnost říct, že jsou věci, které nedělají, že nepřipojí svůj podpis pod něco, co objektivně není pravda. Neboť lhát se nemá, je to škodlivé nejen v ekonomice, ale poškozuje to celou společnost,“ uvedl Kalousek.

Připomněl, že k podobnému kroku přistoupila tehdejší ministryně Alena Schillerová (ANO) v souvislosti s digitální daní. „Jednalo se o 3,5 miliardy. A tehdy jsem to strašlivě kritizoval já, ale ještě mnohem více pan Zbyněk Stanjura, tehdy také opoziční poslanec, který říkal, že je to naprosto nepřijatelná rozpočtová praxe. A teď to sám udělal v desetinásobku. Je to velmi nebezpečný precedent, protože, pak nemusíme schvalovat zákony o rozpočtu,“ řekl Kalousek.

K osobní garanci, kterou údajně Fiala se Stanjurou prezidentovi dali, Kalousek řekl, že jde o jeho osobní rozhodnutí. „Já mu do toho nemohu mluvit, ale já bych to neudělal,“ dodal Kalousek.

Další exministr financí a bývalý člen hnutí ANO Ivan Pilný uvedl, že po prezidentovi nikdo nechtěl, aby vládě mluvil do nastavení příjmů a výdajů. „Daleko podstatnější záležitost je to, jakým způsobem se teď státní rozpočet konstruuje. Jsou tam zahrnuty věci, které nejsou legislativně podloženy. Kromě příspěvku na obnovitelné zdroje je to ještě rozpočtové určení daní. Druhá věc je, že se ten rozpočet projednával v podstatě za oponou a 30. září se tady pak něco vyhodilo do Parlamentu,“ uvedl Pilný.

„Proces státního rozpočtu se začíná vymykat standardu, který tady byl nastaven a ještě před pár lety platil. A to je strašně nebezpečné. Sice bylo jasné, že Parlament případné prezidentovo veto přehlasuje, ale myslím si, že pan prezident prováhal příležitost ukázat, že hlava státu takto sestavené rozpočty v budoucnu tolerovat nebude,“ řekl Pilný.

Kalousek dodal, že věří Fialovi se Stanjurou, že se naplánovaný schodek 241 miliard udrží. „Ale bude to za něco. Ty nepravdivé položky, které tam jsou, ty skvrny nelze napravit bez porušení látky. Čili když tam objektivně chybí 50 miliard, tak to budou muset někde dohánět a to znamená, že něco prostě nebude. Třeba ty rekordní investice,“ dodal Kalousek s tím, že státní rozpočet je nástroj řízení, podle kterého by mělo všem zahrnutým subjektům být jasné, jak se mají chovat a co mohou čekat. Nyní je však podle něj právě kvůli nepravdivým údajům v rozpočtu spousta subjektů – například obce či investoři do OZE – znejistělých.

Podle Pilného vystavil Pavel bianco šek na to, aby se rozpočet novelizoval během jeho fungování, což není správně. „Vlastně řekl, že si mohou přesunovat peníze, jak chtějí. Takhle hospodařit nejde. My tady zacházíme s veřejnými penězi. A není možné pracovat tak, že rozpočet opřeme o legislativu, která neexistuje a tím se tedy vytvoří nějaký tlak tu legislativu posunout. To jsou hlouposti, to nemůžete tvrdit jako člověk, který zastupuje občany a pracuje s veřejnými penězi. To je prostě hrozné,“ dodal Pilný.

Jan Křovák