Budapešť nechce Rutteho coby šéfa NATO. Kandidatura přitom musí získat souhlas všech zemí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó řekl, že Maďarsko nemůže podpořit kandidaturu dosluhujícího nizozemského premiéra Marka Rutteho na post generálního tajemníka NATO. O šéfovi aliance přitom její členové rozhodují jednomyslně.
Szijjártó o možnosti, že by Rutte měl vést NATO, řekl, že maďarská vláda nemůže podpořit jmenování osoby, která "chtěla v minulosti srazit Maďarsko na kolena". Bylo by podle něho "velmi divné", kdyby maďarská vláda podpořila nominaci takového člověka, napsala agentura MTI.
Britský The Guardian připomíná, že Nizozemsko v posledních letech patří mezi země Evropské unie, které vládu maďarského premiéra Viktora Orbána nejhlasitěji kritizují kvůli porušování principů právního státu nebo omezování demokratických hodnot. V roce 2020 Orbán prohodil, že neví, jaký má nizozemský premiér důvod nenávidět jeho osobně nebo Maďarsko. V roce 2021, kdy panovalo napětí kolem maďarského zákona dopadajícího podle kritiků na maďarskou komunitu LGBT+, Rutte podle The Guardian řekl, že "jeho cílem je kvůli této záležitosti srazit Maďarsko na kolena".
Rutteho na postu generálního tajemníka NATO chtějí velcí členové aliance, jako jsou Spojené státy, Británie, Francie či Německo. Současný šéf aliance Jens Stoltenberg ve funkci skončí 1. října.