USA nepodporují nezávislost Tchaj-wanu, řekl Blinken při návštěvě Číny
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vztahy Spojených států a Číny jsou podle amerického prezidenta Joea Bidena na správné cestě. Řekl to v pondělí po návštěva šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena v Pekingu. Ta podle Bidena, kterého citovala agentura Reuters, přinesla pokrok. ten může souviset také s vyjádřením Blinkena ohledně Tchaj-wanu, podle něj USA nepodporují nezávislost ostrova na Číně. Výrok citují například Fox News.
„Jsme tady na správné cestě,“ řekl Biden o vztazích dvojice velmocí, které dělí názor na řadu otázek. Na dotaz novinářů, zda má pocit, že se podařilo dosáhnout pokroku, odvětil: „Byl učiněn.“ Blinkena pak pochválil za to, že odvedl skvělou práci.
Předcházelo tomu Blinkenovo vystoupení v Pekingu. Na něm po setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem zopakoval, že Spojené státy podporují politiku "jedné Číny" a naopak nepodporují nezávislost Tchaj-wanu.
"Nepodporujeme nezávislost Tchaj-wanu," řekl Blinken v pondělí na tiskové konferenci. "Zůstáváme proti jakýmkoli jednostranným změnám status quo na obou stranách. I nadále očekáváme mírové vyřešení sporů přes úžinu. Nadále jsme odhodláni pokračovat v naší odpovědnosti podle zákona o vztazích s Tchaj-wanem, včetně zajištění schopnosti Tchaj-wanu se bránit," dodal Blinken. Poznamenal, že Tchajwanským průlivem prochází 50 procent komerční námořní dopravy.
Secretary of State Blinken: “We do not support Taiwan independence.”
— Congressman Ben Cline (@RepBenCline) June 19, 2023
The Biden admin is giving China a green light to increase its intimidation of our ally, Taiwan.
This is a dangerous display of weakness towards our adversaries on the world stage.
pic.twitter.com/RaMisS9ukT
Přes vstřícný tón Blinken zmínil i výhrady k čínské politice vůči Tchaj-wanu. "Zároveň máme my a mnoho dalších hluboké obavy z některých provokativních akcí, které Čína podnikla v posledních letech od roku 2016," dodal Blinken. "A důvod, proč to znepokojuje tolik zemí, nejen Spojené státy, je ten, že pokud by došlo ke krizi ohledně Tchaj-wanu, je pravděpodobné, že by to mohlo způsobit ekonomickou krizi, která by mohla zasáhnout doslova celý svět," řekl také Blinken.
Dřív Spojené státy volily vůči Pekingu ostřejší tón. Prezident Biden mluvil o záměru bránit Tchaj-wan, pokud bude napaden Čínou.
Blinken, který do Pekingu zavítal jako první americký ministr zahraničí po pěti letech, jednal s nejvyššími představiteli čínské diplomacie a také s prezidentem Si Ťin-pchingem. Po této schůzce Si prohlásil, že se během návštěvy šéfa americké diplomacie podařilo dosáhnout pokroku ve vztazích obou zemí.
Při schůzkách se ale Blinken i čínští představitelé dotkli řady sporných bodů. Americký ministr například vyjádřil znepokojení ohledně situace v čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, v Tibetu a v Hongkongu, kde je Čína obviňována z porušování lidských práv.
Čínští politici zase požadovali, aby se USA přestaly „vměšovat do vnitřních záležitostí Číny, přestaly brzdit vědecký a technologický rozvoj Číny“ a zrušily sankce vůči Číně.