„To není cesta k prosperitě.“ Prezidentův apel k přijetí eura naráží i v ODS
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Prezident Petr Pavel ve svém novoročním projevu po roce opět vyzval k přijetí jednotné evropské měny. Dočkal se za to pochvaly například od hnutí STAN či lidovců, kteří euro podporují. Naopak tvrzení, že euro by mohlo Česku pomoci dohnat Německo ve výši mezd, o čemž v minulosti mluvil premiér Petr Fiala (ODS), označují někteří ekonomové za nepravdivé. Kritika zazněla také z řad ODS, která se k euru staví velmi rezervovaně.
„Přestože nepochybně jsou oblasti, ve kterých hospodářsky dlouhodobě zaostáváme a že naše reálné mzdy rostou spíše pomalu, celková ekonomická situace našeho státu není špatná. A i kdybychom ještě za několik let neměli stejné platy jako v Německu, jistě by naši budoucí prosperitu podpořilo i to, kdyby byly, stejně jako v Německu, vypláceny v evropské měně,“ řekl prezident Pavel ve svém novoročním projevu. Tuto podporu euru ocenili například ministr zemědělství a šéf lidovců Marek Výborný či ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN).
Místopředseda sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček naopak uvedl, že přijetí eura není cestou k větší ekonomické prosperitě. „Ukazují to zkušenosti, říká to dokonce i řada jeho zastánců. V tom se prezident republiky mýlí. K vyššímu ekonomickému růstu pomůže deregulace, debyrokratizace, přehodnocení iracionálních zelených politik a tedy i rozumnější přístup k energetice. Nikoliv to, čím platíme,“ reagoval Skopeček na Pavlova slova na síti X.
Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda ve svém komentáři uvedl, že s eurem německé mzdy rychleji dohánět nebudeme, jak sugeruje prezident Pavel. „Odstrašujícím příkladem je třeba Slovensko, které má sice euro, ale za Českem ve mzdách zaostává víc a víc,“ uvedl Kovanda.
Data Eurostatu podle Kovandy tvrzení příliš prezidenta příliš nepotvrzují. „Slováci euro mají a mzdový náskok Němců – a Čechů také – před nimi se zvyšuje. Euro samo o sobě totiž prosperitu automaticky nezvyšuje, ani české mzdy s ním nebudou nutně dohánět ty německé rychleji. Daleko důležitější jsou ‚domácí úkoly‘ Česka typu skutečné podpory podnikání a investování v ČR, reformy školství a vzdělávání či zdravotnictví nebo rozvoj infrastruktury a zlepšení situace v oblasti bydlení,“ dodal Kovanda.
„Co se týče zásluhy vlády na růstu mezd, je statisticky vzato negativní. Průměrný plat ve veřejné sféře se v posledních letech zvyšoval zřetelně pomaleji než v ekonomice jako celku. Veřejná sféra tedy růst mezd nepodporovala, nýbrž brzdila. Ostatně tato vláda nastupovala s tezí, že platy ve veřejné sféře vystoupaly v předchozích volebních obdobích příliš vysoko, a tedy že je třeba jejich růst utlumit – a to se i stalo,“ dodal Skořepa.
Prezident Pavel v narážce na německé mzdy reagoval na starší slova premiéra Fialy o tom, že pokud dostane další čtyři roky ve vládě, budou mít Češi mzdy jako v Německu. Ekonomové tento Fialův závazek ostře zkritizovali, respektive uvedli, že s ohledem na vývoj ekonomiky za posledních zhruba 30 let není splnitelný.