Karavana migrantů v Mexiku slábne. Běžence znepokojilo Trumpovo vítězství
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Karavana 3000 migrantů, kteří putovali Mexikem s nadějí, že se dostanou do Spojených států, se ve čtvrtek zmenšila zhruba na polovinu původní velikosti. Mnoho z nich si po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách totiž není jisto svými vyhlídkami. Trump v kampani slíbil rozsáhlé deportace migrantů bez dokladů a opětovné zavedení urychlených deportací do Mexika, píše agentura Reuters.
Karavana se zmenšila ze 3000 lidí, kteří v úterý vyrazili z jihomexického města Tapachula, na méně než 1600 lidí, uvedl představitel mexického národního institutu pro migraci. Podle něj pouze o něco více než 100 osob požádalo úřady o pomoc s návratem do Tapachuly. Není jasné, kam se vydali ostatní migranti, kteří karavanu opustili.
Když se dozvěděli o Trumpově vítězství, mnoho běženců mělo pocit, že se jejich naděje na nový život ve Spojených státech zmenšila. "Doufala jsem, že vyhraje Kamala Harrisová, ale nestalo se to," řekla Valerie Andradeová, Venezuelka na cestě z Chiapasu do Oaxacy v jižním Mexiku. Stejně jako více než sedm milionů dalších Venezuelanů Anradeová, spolu se svým manželem, opustila svou zemi zmítanou krizí a odešla za lepšími vyhlídkami.
Caravan of 3,000 migrants rushes for US border on Election Day: ‘One last f–k you to America’ https://t.co/4xEuebd510 pic.twitter.com/EwIVfDQLLa
— New York Post (@nypost) November 5, 2024
Součástí migrační politiky, kterou Trump chce zavést, je rovněž zrušení práva na občanství pro děti přistěhovalců bez dokladů, které se narodily v USA. Trumpova předchozí administrativa v letech 2017 až 2021 prosadila politiku, v důsledku které statisíce migrantů uvázly v táborech podél mexické hranice.
Mluvčí bezpečnostní služby státu Chiapas sdělil Reuters, že zatímco karavana pokračuje v cestě na sever, některé rodiny se rozhodly vrátit se do Tapachuly u hranice s Guatemalou. Pro mnohé však cesta k hranici USA není u konce.
Jeilimar, migrantka z Venezuely, má naději, že se jí podaří dojednat schůzku za účelem žádosti o azyl prostřednictvím aplikace federálního Úřadu celní a hraniční ochrany (CBP) ještě před Trumpovým nástupem do úřadu. "S boží pomocí se mi schůzku podaří získat," řekla Jeilimar, která putuje se svou šestiletou dcerou.
Aktivisté za lidská práva tvrdí, že migranti budou nadále přicházet k jižní hranici USA. "Lidé budou hledat novou cestu. Bude to nebezpečnější, ale nezastaví je to," řekl Heyman Vázquez, katolický kněz a aktivista za práva migrantů.