Daně budou růst, ministři neřešili, jak ušetřit u sebe. Jsme v podivném zombie stavu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Hostem podcastu Pavla Štrunce byl ekonom Metropolitní univerzity a člen NERVu Dominik Stroukal. A mluvilo se hlavně o návrhu státního rozpočtu na příští rok, který o víkendu představila vláda. “Ministři si neudělali domácí úkol a nehledali, kde ušetřit u sebe. Není krize, ale ekonomika zpomaluje proti tomu, na co jsme byli zvyklí,” tvrdí a dodává, že se budou muset zvyšovat daně, neexistuje jiný způsob, jak peníze do rozpočtu dostat.
“Platy státních zaměstnanců. to bude téma, které uslyšíme neustále v následujících měsících,” myslí si ekonom a tvrdí, že není normální, že už každý pátý Čech pracuje pro stát.
Stroukal v rozhovoru mluví i o rostoucích výdajích na důchody, stárnutí Čechů a důchodové reformě, která je nezbytná. “Debata o věku odchodu do důchodu je stále živá a dramaticky by mohla změnit budoucí schodky státního rozpočtu.” Současně ale opozice dlouhodobě kritizuje zvyšování důchodového věku, jak ANO, tak SPD nesouhlasí s prolomením hranice 65 let. Ve sněmovně se tak dají očekávat další vášnivé debaty i návrhy na změny. Hnutí ANO navíc dlouhodobě tvrdí, že pokud se dostane po příštích sněmovních volbách zpět do vlády, řadu změn bude rušit.
A dostalo se i na dotační politiku současné vlády, kdy i silné podniky čerpají. Stroukal upozorňuje na to, že velká část dotací je navázaná na zdroje z EU, tím pádem je nutné vypořádat se s tím, že když dotace omezíme, přijdeme tím i o část zdrojů z Unie. “Já bych klidně čerpal míň, některé věci jsou ve výsledku drahé i zadarmo,” dodává ekonom.