Kvůli televizním poplatkům budu krvácet na barikádě, oznámil Babiš ve sněmovně
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se ostře vymezil proti zvýšení poplatků pro veřejnoprávní média. Při čtvrtečním jednání Poslanecké sněmovny uvedl, že bude“ krvácet na barikádě“ a bude obstruovat při schůzi na začátku července, kde se má tzv. velká mediální novela projednávat. Zároveň občanům doporučil, aby Českou televizi nesledovali, podle něj jsou její zaměstnanci zaujatí proti hnutí ANO.
„Dopředu vás upozorňuju, že budu krvácet na této barikádě a budu se snažit překonat rekord,“ uvedl Andrej Babiš ke schůzi, na které se bude zvýšení koncesionářských poplatků projednávat. Ve svém projevu toto zvýšení označil za korupci ze strany koaličních stran.
„Vláda schválila nové televizní poplatky, to je normálně sprostá korupce nic jiného. Já mám dva mobily, nedívám se na Českou televizi, vážení spoluobčané, nedoporučuji vám se koukat na Českou televizi, a proč bych měl České televizi platit nějaký poplatek, počítač nemám naštěstí, kdybych ho měl, tak ještě za to bych platil, a proč mám platit?“ tázal se Babiš v projevu.
Upozornil také, že v některých evropských zemích financují veřejnoprávní média ze státního rozpočtu. V některých zemích například ve Velké Británii pak probíhá debata o obsahu veřejnoprávních médií. „Vládnoucí koalice se snaží současné poměry ve veřejnoprávní televizi a rozhlase zabetonovat všemi prostředky, aby udržela u kormidla své lidi. Tato pštrosí politika je nemoudrá, protože v Británii či Německu o tom, co mají a nemají veřejnoprávní média dělat, otevřeně diskutuje. Tato debata nemine ani nás. Dojde k ní za čas a to bude v naší populaci ještě méně příznivců veřejnoprávní televize,“ uvedl Babiš.
Vláda v minulých dnech schválila zákon o růstu koncesionářských poplatků. U televizního o 15 korun na 150 korun měsíčně a u rozhlasového o deset korun na 55 korun měsíčně. Takzvaná velká mediální novela, kterou nyní dostane k posouzení Poslanecká sněmovna, počítá také s rozšířením okruhu poplatníků. Nově platit by měly i domácnosti bez televizního přijímače nebo rádia, jejichž obyvatelé používají chytrý telefon nebo mají internetové připojení. Jedním z argumentů vlády je dlouhodobé nezvyšování těchto poplatků. Naposledy se tak stalo v roce 2008 u ČT a v roce 2005 u ČRo. Vedení České televize dlouhodobě hladinu koncesionářských poplatků kritizovalo a varovalo před omezením tvorby instituce.