Strkanice kolem Peterkové u soudu. Chystá se vyšetřování, stráž zasáhla profesionálně
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zásah policie a justiční stráže při úterním incidentu u Městského soudu v Praze byl profesionální. Po středečním jednání vlády to novinářům řekl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Účastníci incidentu, kteří se dobývali do soudní síně, podle něj budou ztotožněni a úřady s nimi zahájí řízení. Situace podle Blažka není taková, že by byly potřeba změny zákonů. Do budoucna je třeba pro předcházení incidentům zlepšit určitou informovanost a více komunikovat například s řediteli bezpečnosti na jednotlivých soudech i v dalších zařízeních, míní.
Dav příznivců bývalé novinářky Jany Peterkové, které soud v úterý uložil dvouletý podmíněný trest s tříletou zkušební dobou za šíření poplašné zprávy v době koronavirové pandemie, vylomil dveře do jednací síně. Na chodbě skandoval hesla o gestapu a fašistickém státě.
Přivolaná policie na místě zadržela dva muže, jednoho ze soudu odvezla za asistence záchranářů k ošetření do nemocnice. Podle Blažka je další postup na orgánech činných v trestním řízení. "Předpokládám, že osoby budou ztotožněny, bude zahájeno příslušné řízení. Jestli bude trestní, nebo přestupkové záleží na posouzení policie a státního zastupitelství podle míry provinění," poznamenal ministr.
A tady máte ještě vpád agresivní lůzy do soudní síně z pohledu, jak to vypadalo v ten moment vevnitř. pic.twitter.com/o6jBMxzMLw
— Barbora Mercury 🇨🇿✌️🇪🇺🇺🇦 (@MercuryBarbora) May 31, 2023
Uvedl také, že se incidentu zúčastnil advokát, který se choval nedůstojně. Česká advokátní komora (ČAK) už předložila své kontrolní radě podnět k prověření účasti advokáta Norberta Naxery. Naxera, který nyní zastupuje Peterkovou, ČTK napsal, že advokátní předpisy neporušil.
Situaci ve středu probírala i vláda, jednání se zúčastnili i generální ředitel Vězeňské služby a první náměstek policejního prezidenta. Podle Blažka je výsledkem diskuse, že není potřeba přijímat normativní opatření, zlepšit lze ale informovanost pro lepší předvídání a předcházení možným incidentům.
Blažek také řekl, že viděl záběry i zevnitř místnosti, nikoli pouze z chodby soudu, a z nich vyplývá, že členů justiční stráže bylo přítomno více než dva. Za důležité také považuje, že jednání bylo pouze přerušeno a později byl vynesen rozsudek. Dav tak podle ministra pouze upoutal mediální pozornost.
Také podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) policie zasáhla velmi rychle a dobře, neboť byly zajištěny osoby stojící za incidentem a soudní proces mohl později pokračovat. Na středečním jednání podle něj ministři apelovali na ještě větší obezřetnost, aby se justiční stráž a policie s danými soudy pokoušely vytipovávat dopředu citlivě případy, kde by k bezpečnostním incidentům mohlo dojít.
Není podle vicepremiéra možné, aby policie byla na soudech přítomna stále, to je v kompetenci justiční stráže. Je ale připravena i ve větší míře než dosud zajistit dopředu přítomnost hlídek v blízkosti soudu, kde by riziko hrozilo, doplnil Rakušan.
Ministr zdravotnictví Vlastimila Válek (TOP 09) ve středu řekl, že incident pokračoval i ve zdravotnickém zařízení. Konkrétně se mělo jednat o nemocnici na Karlově náměstí. "Policie byla přivolána a reagovala," řekl k tomu Rakušan.