Mikropříběhy Vladimíra Birguse, otužilci ve Vltavě, paleolitické šperky a ozdoby těla
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Mikropříběhy Vladimíra Birguse
Fotograf Vladimír Birgus vystavuje v Kabinetu fotografie, který na kladenském zámku vede Jiří Hanke. Birgusovy fotografie jsou nearanžované, zachycují scény, v nichž se snoubí reálno se surreálnem. V konfrontacích lidí s prostředím či v reakci na různé situace autor představuje mikropříběhy lidských životů.
Vladimír Birgus: Samotáři, Kabinet fotografie, zámek Kladno, do 18. 2. 2024.
Svět podle Štědroně
Brněnský hudební skladatel Miloš Štědroň (nar. 1942) hovoří v rozpravě s Jiřím Hanušem nejen o Leoši Janáčkovi a svém celoživotním vztahu k jeho hudbě. Zkušený pedagog má cit pro popularizaci odborných témat, dovede osobitým způsobem promlouvat k širokému publiku, jeho výklad je jasný, srozumitelný i vtipný.
Jiří Hanuš a Miloš Štědroň: Mé celoživotní janáčkování. Hovory nejen o hudbě. Masarykova univerzita, Brno, 97 str.
Mrazivý thriller
Reni Fisherové a detektivu Danielu Ellisovi není zlo cizí. Oba spojuje zločin, který musejí vyřešit, než zemře někdo další. V kempu na kalifornské Pacifické hřebenovce je zavražděn průvodce a zmizí ještě tři mladí turisté. Jediným vodítkem je video z místa činu, které se objevilo na sociálních sítích…
Anne Frasierová: Pověz mi, přeložila Jana Vlčková, Kalibr, 280 str.
Otužilci ve Vltavě
První vlna otužilců se vzedmula v českých zemích už v roce 1923 a zasloužil se o ni Alfréd Nikodém. Novinář Jan David se noří do zapomenuté historie inspirativního muže a do příběhů dalších otužilců. Otužování před sto lety i dnes s vtipem a lehkostí představují reportáže, rozhovory, historické články o tradici zimního plavání u nás.
Jan David: Mrzneme napříč Vltavou, Rosier, 376 str.
Eseje o jazyce
Kniha Jazyk a ticho se zabývá jazykem a politikou, jazykem a budoucností literatury, jazykem a úklady totalitních režimů, jazykem a kulturním úpadkem, jazykem a ostatními způsoby sdělování, jazykem a tichem. Jsme svědky konce dějinné fáze, jež se vyznačovala dominancí verbálního vyjadřování a klasické gramotnosti?
George Steiner: Jazyk a ticho, přeložil Michal Kleprlík, Dauphin, 526 str.
Paleolitické šperky a ozdoby těla
Na výstavě Národního muzea spatříte až 30 tisíc let staré artefakty z Dolních Věstonic, Pavlova, Předmostí a jeskyně Pekárny. K vidění jsou originály všech paleolitických venuší. Mezi další exponáty patří náhrdelníky, čelenky, náramky, prsteny a jiné předměty z typických dobových materiálů.
Nejstarší šperky & ozdoby těla, historická budova Národního muzea, Praha, do 29. 2. 2024.
Snové kraje Adolfa Borna
V příbězích výtvarníka Adolfa Borna je možné leccos, neplatí zde fyzikální zákony a míchání skutečného s neskutečným, ironie s nadsázkou a poezie s metaforou je předurčuje k tomu, aby každý z nich měl mnoho dějů. Bornův svět je světem humoru, lyrických maleb a kontrastu světla a stínu.
Adolf Born: Překvapení na cestách, Galerie Moderna, Praha, do 21. 1. 2024.
V hlavní roli knihy
Umělecké duo Elmgreen & Dragset proměňuje pražskou galerii Kunsthalle v živoucí veřejnou knihovnu. Jejich výstava oslavuje literární dědictví Prahy a představuje též díla šedesáti mezinárodních umělkyň a umělců. Probouzí diskusi o budoucnosti fyzických knih a významu knihoven coby center vědomostí – mají šanci přežít?
Elmgreen & Dragset: READ, Kunsthalle, Praha, do 22. 4. 2024.