Varování pro Čechy před cestami do Izraele. „Dbejte zvýšené opatrnosti“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kvůli zhoršené bezpečnostní situaci v Izraeli doporučuje ministerstvo zahraničí českým občanům v oblasti, aby dbali zvýšené opatrnosti. Česká diplomacie v pondělí zároveň na síti X upozornila na rušení některých letů do Izraele. Letiště Praha uvedlo, že žádné zrušené lety do Izraele neeviduje. Bezpečnostní situace na Blízkém východě se zhoršila po zabití šéfa teroristické skupiny Hamás Ismáíla Haníji v Teheránu minulý týden.
Kvůli zhoršené bezpečnostní situaci v Izraeli a riziku eskalace doporučuje české ministerstvo zahraničí občanům v oblasti zvýšenou opatrnost. Měli by sledovat vývoj událostí, dodržovat pokyny bezpečnostních složek, úřadů a izraelské armády (IDF). "Některé letecké společnosti ruší lety do Izraele, doporučujeme sledovat pokyny dopravců," uvedl Černínský palác.
Ředitelka komunikace Letiště Praha Eva Krejčí dnes večer řekla, že dnes ani v úterý letiště neeviduje žádné zrušené lety do Izraele. Cestujícím doporučuje sledovat webové stránky letiště, kde jsou nejaktuálnější informace o všech letech.
❗️🇮🇱 Kvůli zhoršené bezpečnostní situaci v Izraeli a riziku eskalace doporučujeme občanům zvýšenou opatrnost, sledování vývoje událostí, dodržování pokynů bezpečnostních složek, úřadů a IDF. Některé letecké společnosti ruší lety do Izraele, doporučujeme sledovat pokyny dopravců. pic.twitter.com/YGb5HjbPB6
— Ministerstvo zahraničních věcí (@mzvcr) August 5, 2024
V dobrovolném registračním systému ministerstva zahraničí Drozd je v současnosti zaevidováno 110 českých občanů v Izraeli a dalších 95 v Libanonu. "Dnes odpoledne jsme zároveň posílali registrovaným občanům zprávu o možné eskalaci situaci v Izraeli," uvedla Mariana Wernerová z odboru komunikace ministerstva zahraničí.
Teherán a s ním spřízněné militantní a teroristické skupiny jako libanonský Hizballáh či palestinský Hamás viní Izrael, že stojí za výbuchem, který v noci na 31. července usmrtil vůdce politického křídla Hamásu v rezidenci přímo v íránském hlavním městě. Izrael se k odpovědnosti za útok nepřihlásil, ale ani ji nepopřel. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí podle agentury Reuters uvedl, že Írán neusiluje o zvýšení napětí v regionu, je však přesvědčen, že je třeba Izrael za zabití Haníji potrestat.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken při nedělním jednání se svými protějšky ze zemí G7 řekl, že íránský odvetný úder na Izrael by mohl začít už během příštích 24 až 48 hodin, uvedl server Axios s odvoláním na své zdroje. Podle Washingtonu se do úderu zapojí i šíitské hnutí Hizballáh.
Ke zdrženlivosti a uklidnění situace na Blízkém východě dnes vyzvala skupina zemí G7. K zabránění vzniku širšího konfliktu v regionu dnes vyzval i Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva.